Seminarium badawcze AKSJOLOGICZNE UWARUNKOWANIA PROCESÓW DEMOGRAFICZNYCH W POLSCE

Opublikowano: 2020-02-10 15:37:33 r.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC
i Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski

zapraszają na seminarium badawcze pt.:

AKSJOLOGICZNE UWARUNKOWANIA PROCESÓW DEMOGRAFICZNYCH W POLSCE

Przebieg procesów demograficznych stanowi jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stają społeczeństwa europejskie, w tym Polska. Dotyczy to zarówno małżeńskości, prokreacji i trwania życia, jak i starzenia się ludności.

Postawy prokreacyjne są wypadkową wielu czynników. Coraz częściej zwraca się uwagę, że dzietność uwarunkowana jest nie tylko czynnikami natury ekonomicznej. Istotną rolę odgrywają także czynniki kształtujące poczucie bezpieczeństwa rodzin, zwłaszcza rodzin wielodzietnych, a w tym trwałość rozwiązań socjalnych oraz kultywowanie wartości rodzinnych. Programy społeczne realizowane w ostatnich latach w ramach polityki społecznej w Polsce wskazują, że oblicze demograficzne naszego kraju jest kształtowane przez procesy o bardziej złożonej naturze.

W naszym seminarium chcemy poszukać tych głębszych „pokładów” życia społecznego oraz indywidualnych postaw warunkujących małżeńskość i dzietność, a także uwarunkowań trwania życia ludzkiego w Polsce. Hipotezą wyjściową do podjętych analiz będzie założenie, że uwarunkowań przebiegu procesów demograficznych w Polsce należy szukać nie tylko w sferze ekonomicznej, ale również wśród czynników związanych z wartościami, moralnością oraz religijnością.

W seminarium wezmą udział:
abp. Henryk Hoser
prof. Józefina Hrynkiewicz
prof. Andrzej Ochocki
prof. Józef Oleński

Seminarium odbędzie się 21 lutego 2020 (piątek) w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, Skwer Wyszyńskiego 6, Warszawa, godz. 11-12.30.