Kierunek: dziecko

Opublikowano: 12 marca 2014 r.

Dane demograficzne, wskazują na katastrofalną sytuację Polski. Wskaźnik dzietności w naszym kraju wynosi 1.3, co daje nam 209. miejsce na 222 państwa świata objęte podobnymi statystykami. Za nami plasują się już tylko kraje znajdujące się w sytuacji konfliktu zbrojnego lub tuż po nim. Co ciekawe, współczynnik ten wzrasta dwukrotnie w przypadku Polek, które wyemigrowały do Wielkiej Brytanii. Fakt ten potwierdza badania wskazujące na to, że Polki jednak chcą mieć dzieci!

Polska starzeje się na naszych oczach, a młodzi ludzie w ogóle rezygnują z posiadania potomstwa bądź w nowopowstających rodzinach pojawia się tylko jedno dziecko. Źródeł zapaści demograficznej jest wiele: kryzys wartości, brak poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin, problemy mieszkaniowe. Osobną grupą problemów stanowią te związane ze zdrowiem społeczeństwa.

Prawie 2,5 miliona Polaków bezskutecznie stara się o dziecko. Oznacza to, że problem niepłodności dotyka nawet kilkunastu procent par. Skala problemu rośnie, a jedną z jego głównych przyczyn jest przyjmowany styl życia i odkładanie w czasie decyzji o posiadaniu dzieci. Kolejną poruszającą statystyką jest liczba poronień szacowana na ponad 40 tysięcy rocznie.

Ważnym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia prokreacyjnego Polaków jest ich styl życia. Dobra kondycja fizyczna i psychiczna, których podstawę stanowią m.in. profilaktyka zdrowotna, wartościowa dieta, sport czy unikanie stresu, mają wpływ na płodność. 

Niżej prezentujemy poradnik poświęcony medycznym i psychologicznym aspektom problemu. W poradniku znajduje się część przeznaczona dla rodziców, informująca ich jak dbać o prawidłowy rozwój płodności swoich dzieci. Już teraz zapraszamy Państwa do skorzystania z tekstów, które przybliżają najbardziej podstawowe zagadnienia  związane z ekologią płodności.

Książa trafia do narzeczonych w całej Polsce

Bezpłatne poradniki „Kierunek dziecko” wydawane w ramach Programu polityki prorodzinnej w Powiecie Wołomińskim TAKrodzina.pl. zostało przekazane do Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Teraz dalej będą służyć zawartymi w nich wskazówkami. Ponad 2 tys. poradników wraz z płytą cd z audycjami trafi do rodzin i par narzeczonych z diecezji w całej Polsce.

Nieodpłatne egzemplarze książki wraz z płytą CD są dostepne w biurze KODR.

Pobierz książkę

 

Zobacz takze:

Związek psychiki z płodnością

Istnieją dowody na istnienie dwutorowego związku psychiki i płodności, a szczególnie kłopotów z płodnością. Nikogo dziś nie dziwi, że doświadczane trudności w sytuacji niepłodności, a więc w trakcie zbyt długiego oczekiwania na dziecko, powodują rozmaite, niełatwe stany psychiczne dla mężczyzny, a w szczególności dla kobiety. Tak niepłodność wpływa na psychikę. Można wyróżnić jednak zależność w drugą stronę – psychika wpływa na płodność.
Rozmaite emocje „upchnięte”, uwięzione, nierozwiązane problemy z dzieciństwa, stres, aktualne trudne stan emocjonalne, trudności w relacjach z bliskimi osobami i wiele innych czynników – wszystko to może wpływać na blokowanie płodności!!

Pobierz cały tekst

 

Profilaktyka prekoncepcyjna

Większość kobiet i mężczyzn zostaje rodzicami w pewnym momencie swojego życia. Zostanie ojcem lub matką jest uważane za cel życia, w pewnym sensie przedłużenie własnego istnienia. Jednak badania wykazują, że coraz większy  odsetek młodych ludzi z kolejnych roczników nie ma dzieci. Może to być skutkiem świadomej decyzji, trudności z poczęciem dziecka lub jego donoszeniem.
Od początków ubiegłego wieku utrwaliło się przekonanie, że opieka medyczna podczas ciąży jest potrzebna by poprawić stan zdrowia matki, zmniejszyć ryzyko powikłań ciąży i porodu oraz nieprawidłowego rozwoju dziecka. Promocja zdrowia jest uważana za konieczny element porady lekarskiej i porad udzielanych przez położne. Zalecane jest uczestniczenie w zajęciach szkół rodzenia, zwłaszcza podczas pierwszej ciąży.

Pobierz cały tekst