W niedzielę VII Święto Dziękczynienia

Opublikowano: 29 maja 2014 r.

w najbliższą niedzielę, 1 czerwca, odbędzie się VII Święto Dziękczynienia. Centralne obchody, jak co roku, odbędą się przed Świątynią Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

Dziękczynieniu za pontyfikat św. Jana Pawła II oraz 25-lecie polskiej wolności przewodniczyć będzie kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Przez cały dzień na placu przed Świątynią trwać będą modlitwy, koncerty oraz gry edukacyjne dla najmłodszych.

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie, kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że Świątynia Opatrzności Bożej staje się miejscem pielgrzymowania coraz większej liczby wiernych. „Ludzie przyjeżdżają tu, by się modlić, uczestniczyć we Mszach świętych i złożyć intencje modlitewne w różnych swoich sprawach” – powiedział metropolita warszawski. Jego zdaniem świadczy to o tym, że rośnie świadomość, iż jest to miejsce zarówno dziękczynienia jak i zawierzenia Bożej Opatrzności swoich spraw.

Z tego powodu podczas najbliższego Święta Dziękczynienia, w niedzielę 1 czerwca, pod krzyżem na kopule Świątyni Opatrzności Bożej zamontowana zostanie specjalna kula, w której na dyskach CD złożone zostaną intencje modlitewne przybywających do Świątyni. Jest ich ponad 48 tysięcy.

Kard. Nycz przypomniał, że są aż dwa motywy tegorocznego Święta Dziękczynienia. Pierwszy to dziękczynienie za pontyfikat św. Jana Pawła II, zaś drugi – 25 lat wolnej Polski. Metropolita warszawski podkreślił, że duchowym katalizatorem przemian był właśnie Jan Paweł II.

Liturgii przed powstającą Świątynią Opatrzności Bożej, będzie przewodniczył o godz. 12.00 kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Święto Dziękczynienia to także okazja do tego, by jego uczestnicy, poznali stan budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Kard. Nycz podkreślił, że efekty prac są bardzo widoczne i wystarczy nieco wyobraźni, by sobie uzmysłowić ile za tym stoi ludzkiej pracy, ale także ofiar składanych zarówno przy okazji Święta Dziękczynienia, jak i przez darczyńców na stałe związanych z Centrum Opatrzności Bożej. Jak dodał kardynał spektakularność osiągnięć minionego roku widoczna jest przede wszystkim na elewacji części muzealnej i kościelnej.

W całym kraju w Święto Dziękczynienia odbędzie się zbiórka na rzecz budowy Świątyni. Ta, jak mówił niedawno kard. Nycz, będzie gotowa na przyjęcie wiernych prawdopodobnie za trzy lata.

Tegoroczne Święto Dziękczynienia w Warszawie rozpocznie się procesją z placu Piłsudskiego o godz. 8.00. Do Świątyni Opatrzności Bożej niesione będą relikwie św. Jana Pawła II. Na ok. 1,5 km przed Świątynią do procesji dołączą delegacje z całego kraju, w tym prezydenci Miast Papieskich. Po raz pierwszy pojawi się delegacja Kaszubów, którzy w procesji nieść będą kopię figurki Matki Boskiej Sianowskiej – Królowej Kaszub. Kopia statuły zostanie przekazania do Świątyni Opatrzności Bożej.

W południe rozpocznie się Msza św. z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia. Po niej otwarte zostanie miasteczko dla dzieci i wystartuje gra rodzinna „Jan Paweł II – święty dookoła świata”. Będzie można wejść np. do Panteonu Wielkich Polaków i modlić się przy relikwiach św. Jana Pawła II. Prócz tego przygotowano także „Ruchomy Teatr XXI wieku dla dzieci”.

Zaplanowano również występy orkiestr oraz znanych artystów. Na scenie pojawią się m.in. Alicja Majewska, Stan Borys, czy Ryszard Rynkowski. W TVP o godz. 15.00 będzie można zobaczyć transmitowany na żywo spod Świątyni Opatrzności Bożej koncert z udziałem śpiewających dzieci oraz znanych artystów: Jolanty Fraszyńskiej, Pawła Królikowskiego, Krzysztofa Respondka, Rafała Cieszyńskiego, Katarzyny Żak, Joanny Trzepiecińskiej, Tomasza Stockingera, Joanny Moro oraz Katarzyny Zielińskiej.

Wspólny śpiew i modlitwa potrwają aż do godz. 21.30. Wtedy – na zakończenie – sprawowane będzie nabożeństwo czerwcowe, a po nim o 21.37 włączona zostanie specjalna iluminacja Świątyni.

źródło: KAI

http://ekai.pl/wydarzenia/ostatnia_chwila/x79032/w-niedziele-vii-swieto-dziekczynienia/