Sandomierz - Sympozjum z okazji 5 lecia Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie

Opublikowano: 6 czerwca 2014 r.

Konferencja pastoralna o roli rodziny oraz o jej zagrożeniach i szansach rozwoju we współczesnym świecie. W dwadzieścia lat po obchodach Roku Rodziny oraz z racji pięciolecia funkcjonowania w diecezji Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie odbyło się spotkanie naukowo-pastoralne o niepodważalnej wartości jaką jest rodzina we współczesnym świecie.

Spotkanie rozpoczęła wspólna Msza św. w bazylice katedralnej sprawowana przez abp Henryka Hosera, ordynariusza warszawsko-praskiego wraz z bp Krzysztofem Nitkiewiczem, ordynariuszem sandomierskim i bp Janem Ozgą, ordynariuszem diecezji w Kamerunie. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani, alumni, doradcy życia rodzinnego, wolontariusze posługujący w różnych funkcjach w dekanalnych Poradniach Życia Rodzinnego i centrach pomocy, katecheci oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych. Biskup Nitkiewicz przywitał obecnych w katedrze, nawiązując do liturgicznego święta Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, które stanowi niezwykłą lekcją o macierzyństwie i rodzinie. Podczas homilii abp H. Hoser mówił o roli macierzyństwa Maryi jako wzoru pełnego oddania Bogu i zatroskania o dar życia i wychowania. – Maryja ukazuje nam czym jest miłość macierzyńska pełna ofiarności, służby i posłuszeństwa Bożej sprawie. Maryja jest pełna radości i dziękczynienia za dary jakie otrzymała oraz otwarta na Boże wezwanie. Wpatrując się w Jej macierzyństwo mamy dziś zadanie aby pełną troską i miłością otoczyć każde budzące się życie i wesprzeć rodzinę w której przychodzi ono na świat – podkreślał abp H. Hoser.

Druga cześć spotkania odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie rodzinne sympozjum otworzył ks. Wiesław Surma, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa ogólnego Kurii Diecezjalnej przedstawiając dotychczasową działalność dekanalnych Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. Następnie wykład wygłosił abp H, Hoser „Miłość i troska o wszystkie rodziny dzisiaj – 20 lat po Roku Rodziny Jana Pawła II”, ukazując zmiany sytuacji rodziny w ciągu ostatniego dwudziestolecia. Wskazał także na współczesne zagrożenia wspólnoty rodzinnej, ukazując równocześnie drogi pomocy małżonkom i całym rodzinom. Misjonarskim świadectwem podzielił się bp Jan Ozga, mówiąc o problemach małżeńsko-rodzinnych w Afryce. Wskazując jednocześnie na znaczącą rolę chrześcijańskiego małżeństwa w religijnym wychowaniu młodego pokolenia.

Spotkanie podsumował bp K. Nitkiewicz dziękując za dotychczasową wolontariacką posługę osób zaangażowanych w Katolickie Centra Pomocy Rodzinie. Następnie odbył się koncert Zespołu Ewangelizacyjnego.

źródło: http://www.diecezjasandomierska.pl/diec/item/2266-w-trosce-o-rodzine