Światowe Spotkanie Rodzin, Filadelfia 2015

Opublikowano: 25 listopada 2014 r.

Ósme Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w dniach 22-27 września 2015 roku w Filadelfii, w amerykańskim stanie Pensylwania. Poinformował o tym miejscowy arcybiskup Charles Chaput na konferencji prasowej 26 lutego. „Po raz pierwszy miasto w USA będzie gospodarzem wielkiego święta, podczas którego uczestniczące w nim rodziny katolickie podzielą się swoimi doświadczeniami życia i wiary” – powiedział abp Chaput. Wyraził jednocześnie nadzieję, że z tej okazji do Filadelfii przyjedzie papież.

Dotychczas gospodarzami Światowych Spotkań Rodzin były: dwukrotnie Rzym (1994 i 2000), Rio de Janeiro (1997), Manila (2003), Walencja (2006), Miasto Meksyk (2009) i Mediolan (2012). W spotkaniach w Walencji i Mediolanie uczestniczył Benedykt XVI.

O miejscu spotkania w 2015 roku poinformował Benedykt XVI na zakończenie spotkania w Mediolanie. Abp Chaput przyznał, że nie wie, dlaczego papież wybrał właśnie Filadelfię, ale jest za tę decyzję bardzo wdzięczny i oczekuje, że spotkanie z udziałem 1,5 miliona katolików przyniesie jego regionowi „zbawienie i odnowę”.

W ostatnich latach Kościół katolicki Filadelfii przeżył kilka kryzysów. M.in. w ubiegłym roku jeden z wysokiej rangi duchownych został skazany na karę więzienia za ukrywanie przypadków nadużyć seksualnych. Gdy archidiecezja stanęła w obliczu bankructwa, gdyż musiała zapłacić wysoką sumę adwokatom, abp Chaput sprzedał swoją rezydencję o dom wypoczynkowy dla księży.

Na wczorajszej konferencji prasowej arcybiskup poinformował, że wystosuje zaproszenie do nowego papieża natychmiast po jego wyborze. Następca Benedykta XVI byłby drugim papieżem, który odwiedzi Filadelfię: w 1979 roku archidiecezję odwiedził Jan Paweł II w ramach wizyty w USA.

źródło: www.niedziela.pl/artykul/4099/W-2015-Swiatowe-Spotkanie-Rodzin-w