Bp Jamrozek: Rodzice mają zawsze pierwszeństwo do wychowania dzieci

Opublikowano: 25 maja 2015 r.

W Golcowej na Podkarpaciu odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Matki Kościoła oraz nabożeństwo do Dzieciątka Jezus. Modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek. – Rodzice mają zawsze pierwszeństwo do wychowania dzieci – podkreślił w homilii.

– Dzisiaj jest wielka dążność, żeby pozbawić rodziców wpływu na dzieci. Od razu sobie powiedzmy, że rodzice mają zawsze pierwszeństwo do wychowania dzieci. Tego żadne państwo nie może narzucać. Rodzice są tymi, którzy pokazują drogę do Pana Boga – podkreślił bp Stanisław Jamrozek.

Hierarcha podkreślił w homilii, że słuchać Jezusa, to również należeć do Kościoła. – Dzisiaj wielu ludzi deklaruje się jako wierzący, ale nie chce słuchać Kościoła, a Jezus mówi: „Kto was słucha, ten Mnie słucha”. Dlatego dzieckiem Kościoła jest ten, kto potrafi w Kościele rozpoznać matkę, która naucza, która wskazuje na niebezpieczeństwa i chroni przed zakusami złego – mówił.

W czasie Mszy św. bp Jamrozek udzielił miejscowej młodzieży sakramentu bierzmowania. Po Eucharystii, jak w każdy 25. dzień miesiąca, odbyło się nabożeństwo ku czci Dzieciątka Jezus.

Golcowa to wiejska parafia w archidiecezji przemyskiej, położona niedaleko Brzozowa. Liczy ok. 2200 mieszkańców. Od blisko 100 lat zachowywany jest w niej kult do Dzieciątka Jezus. Zapoczątkowała go Maria Śmigiel około 1920 r. Wówczas zakupiła dla siebie małą porcelanową figurkę Dzieciątka Jezus o wysokości 25 cm.

W 1924 r. w jej sąsiedztwie wybuchł groźny pożar, który pochłonął 5 budynków. Istniało wielkie zagrożenie dalszego rozprzestrzenienia się ognia na kolejne domy. Wówczas Maria wyniosła swoją figurkę Dzieciątka Jezus z domu i zaczęła kreślić nią znak krzyża. Wtedy wiatr zmienił kierunek i tym samym zagrożenie dla następnych budynków zostało zażegnane. Wydarzenie to uznano za cudowne i od tej pory rozpoczął się kult Dzieciątka Jezus wśród mieszkańców Golcowej.

Gdy kult rozwijał się coraz bardziej, w 1925 r. Maria zakupiła za własne pieniądze większą figurkę o wysokości 60 cm i przekazała ją ówczesnemu proboszczowi w Golcowej ks. Janowi Lisińskiemu, aby znajdowała się w kościele.

Od tego czasu cześć do Dzieciątka Jezus jest ciągle podtrzymywana. W każdy wtorek odprawiana jest nowenna ku czci Dzieciątka Jezus, a każdego 25. dnia miesiąca odprawiane jest uroczyste nabożeństwo do Dzieciątka Jezus, połączone z odczytaniem podziękowań i próśb oraz błogosławieństwem cudowną figurką.

źródło:http://ekai.pl/diecezje/przemyska/x89405/bp-jamrozek-rodzice-maja-zawsze-pierwszenstwo-do-wychowania-dzieci/