Dzieciom, które zmarły przed urodzeniem, należy się pełny pogrzeb!

Opublikowano: 29 maja 2015 r.

Przy organizacji pogrzebu nienarodzonego dziecka, należy odejść od tzw. praktyki „pokropku”. Przypomina o tym Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej. Ponadto należy proponować rodzinie pełny pochówek według rytuału pogrzebu dostosowanego do zwyczajów polskich.

Duszpasterstwo informuje jednocześnie, że proboszczowie parafii w diecezji radomskiej otrzymali tzw. „Instrukcję o pogrzebie dziecka, które zmarło przed urodzeniem”.

Ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin przypomina, że każdego roku tysiące małżeństw i rodzin cierpi z powodu śmierci swojego dziecka. Wśród nich szczególną grupę stanowią ci, którym dziecko zmarło jeszcze przed narodzeniem.

    Zwracam się do rodziców, by ciało swoich dzieci odbierali ze szpitali, by następnie je godne pochować

— mówi ks. Adamczyk.

Dodał, że ze strony duszpasterzy w takiej sytuacji rodzice powinni „doświadczyć szczególnego wsparcia i głębokiego współczucia”.

    Duszpasterz powinien pomóc takiej rodzinie godnie pochować dziecko, niezależnie czy było ochrzczone, czy nie oraz przeżyć czas żałoby

— podkreśla ks. Adamczyk.

Wyjaśnił, że w pojęciu „pogrzeb pełny” należy rozumieć Mszę św. z trumną, sprawowaną w kolorze białym w intencji rodziców dziecka oraz odprowadzenie ciała dziecka na cmentarz.

Ks. Adamczyk zwrócił uwagę, że wierni mają czasem żal, że ksiądz odmawia odprawienia Mszy św. przy pogrzebie ich małego dziecka.

    Życzliwe i cierpliwe wyjaśnienie sprawy na pewno pozwoli uniknąć niepotrzebnego rozgoryczenia. Nie powinno się odmawiać odprawienia takiej Mszy św., jeśli rodzice o nią proszą, a niekiedy powinniśmy wręcz sami im to zaproponować, widząc stan ich ducha i wiarę. Przy organizacji pogrzebu należy odejść od tzw. praktyki „pokropku”. Obrzędy pogrzebu mówią nie tylko o pokropieniu trumny wodą święconą, ale o „pogrzebie” dziecka

— powiedział ks. Adamczyk.

Według ks. Adamczyka, odpowiednie podejście duszpasterza, okazany spokój, cierpliwość, takt, szacunek, współczucie, pociecha, mają wielką wartość.

    Wsparcie rodzin w ich cierpieniu zaowocuje wdzięcznością i pozostanie na zawsze w ich pamięci. Właściwe podejście do pogrzebu dzieci to wielkie świadectwo troski o godność życia od poczęcia do naturalnej śmierci

— powiedział duszpasterz rodzin.

źródło:http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/244203-dzieciom-ktore-zmarly-przed-urodzeniem-nalezy-sie-pelny-pogrzeb?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+wPolitycepl+%28wPolityce.pl+-+Najnowsze%29