Obchody jubileuszowe - episkopat w sprawie ochrony życia

Opublikowano: 18 kwietnia 2016 r.
Obchody 1050-lecia Chrztu Polski połączone były z zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przede wszystkim dziękowali za łaskę Chrztu Polski, podjęli również tematykę związaną z rodziną i ochroną życia.
 
W komunikacie biskupi piszą m. in.: „W związku z dyskusją o ochronie życia ludzkiego Konferencja Episkopatu Polski podkreśla, że życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. Jego obrona stanowi obowiązek wszystkich, niezależnie od światopoglądu. Biskupi zwracają się do ludzi dobrej woli, do matek i ojców, lekarzy i położnych oraz do stanowiących prawo, aby zgodnie z sumieniem stawali na straży ludzkiego życia. Dziękując świeckim angażującym się w ruchy, stowarzyszenia i federacje pro-life, pasterze Kościoła w Polsce proszą o solidarną współpracę w tej ważnej sprawie. Równocześnie oświadczają, że nie popierają karania kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i normami etyczno-moralnymi. Uwarunkowania kobiety decydującej się na aborcję są złożone i zróżnicowane (por. Jan Paweł II, Evangelium Vitae, 59). Należy dołożyć wszelkich starań, by wobec zamiaru przerwania ciąży, każda kobieta była otoczona wszechstronną i życzliwą opieką oraz pomocą medyczną, materialną, psychologiczną i prawną”.
 
Uroczystości jubileuszowe odbywały się w Gnieźnie i Poznaniu, a trwały od 14-16 kwietnia 2016 r. Obok uroczystych Mszy św., posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, miało miejsce również 372. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.