Pielgrzymka kobiet do Matki Bożej Piekarskiej

Opublikowano: 24 sierpnia 2016 r.
Podziękowanie za gościnę podczas Światowych Dni Młodzieży, apel o poparcie dla inicjatywy wolnych niedziel i docenienie roli kobiet w krzewieniu chrześcijaństwa w Polsce – to główne tematy poruszone przez abp Wiktora Skworca podczas Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej, która odbyła się 21 sierpnia br.
W przemówieniu rozpoczynającym spotkanie modlitewne metropolita katowicki w duchu dziękczynienia za Chrzest Polski przypomniał postacie Lidii i Dobrawy: „Chrzest jest sakramentem, przez który wchodzimy do wspólnoty Kościoła, tworząc razem duchową świątynię na mieszkanie Boga w Duchu Świętym. Kiedy mówimy o chrzcie, trudno nie wspomnieć kobiety o imieniu Lidia. To pierwsza Europejka, którą ochrzcił św. Paweł na europejskim lądzie. Dzieje Apostolskie piszą o niej, że była kobietą bojącą się Boga; zajmowała się sprzedażą purpury. Pan otworzył jej serce, tak, że uważnie słuchała słów Pawła. I przyjęła chrzest z całym swym domem. Tę scenę uwieczniono na jednej z kwater głównych drzwi katowickiej katedry. Możemy więc mówić o roli kobiety w chrystianizacji Europy; możemy mówić o roli kobiet, wspominając raz jeszcze, żonę Mieszka I, Dobrawę, która wprowadzając męża w praktykę chrześcijańskiego życia, przyczyniła się do rozwoju chrześcijaństwa w naszym kraju. Dzisiaj także nie brakuje kobiet: matek i babć, które przypominają i zachęcają rodziców do podjęcia decyzji o ochrzczeniu dziecka. Pośród nas są kobiety, matki, babcie, dzięki którym domy nadal otwierają się na Jezusa Chrystusa, a ich rodziny są chrześcijańskie(…)”.
Podkreślając rolę kobiety w rozwoju dziecka i jego życia religijnego, abp Skworc zwrócił się do zgromadzonych kobiet: „Nieraz mówimy o wrodzonych, odziedziczonych cechach a nawet o wierze, że zostały wyssane z mlekiem matki. Sam język, przypominając, że nie sobie samym je zawdzięczamy, naprowadza nas na wdzięczność wobec matek, z których wyssaliśmy życie. I to nie metaforycznie, w przenośni, lecz dosłownie! Wyssaliśmy życie. I za to dziś dziękujemy szczególnie: za często niedoceniany wysiłek karmiącego matczynego ciała. A z wdzięcznością wobec matek, które nas samych wykarmiły, powinniśmy łączyć najwyższy szacunek do tych kobiet, które teraz poświęcają sporą część swojej życiowej energii, by ich maleństwa mogły się cieszyć naturalnym pokarmem. Warto wzmacniać kulturę, w której karmiące matki czują się bezpieczne; należy je cenić i szanować!
Wiele z was – drogie Siostry – z radością przyjęło godność i zadania matki chrzestnej. Proszę was, abyście uświadomiły sobie na nowo odpowiedzialność za duchowy rozwój dziecka, które trzymałyście na rękach, przy sercu w dniu chrztu św. Proszę o towarzyszenie waszym chrześniakom w modlitwie; rozmawiajcie z nimi rozmowę o wierze, zwłaszcza, kiedy przyjmują sakrament Ducha św., kiedy podejmują decyzje wiążące na całe życie; proszę was, byście dawały im przykład wierności Bogu, Ewangelii i Kościołowi”.
Metropolita katowicki zauważył również, że w niedzielę pracują głównie kobiety – żony i matki. To przede wszystkim one zatrudniane są w handlu i usługach. Dlatego tym bardziej należy podjąć działania na rzecz ustanowienia niedzieli dniem wolnym od pracy.
 
W tegorocznej pielgrzymce do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich uczestniczyła premier Beata Szydło.
Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Pielgrzymka kobiet i dziewcząt z całego regionu dociera do Piekar w pierwszą niedzielę po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gromadząc co roku tysiące wiernych.
 
Cytaty pochodzą z www.ekai.pl.