Małżeństwa i rodziny pielgrzymowały na Jasną Górę

Opublikowano: 26 września 2016 r.
Rodziny pielgrzymowały na Jasną Górę
 
Wspólna modlitwa przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, świadectwa i konferencje, a także koncert folkowego zespołu „Turnioki” – to wydarzenia dwudniowej Pielgrzymki Małżeństwa i Rodzin na Jasną Górę, która odbyła się 24 i 25 września. 
 
Doroczną pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w sobotę o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bpa Jana Wątroby przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP, podczas której homilię wygłosił ks. Przemysław Drąg dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP. Eucharystię koncelebrowali członkowie Rady ds. Rodziny KEP bp Jan Szkodoń i bp Romuald Kamiński.
 
Rozpoczynając Mszę św. bp Jan Wątroba zwrócił się do wiernych słowami: „Główną intencją Mszy św. jest modlitwa za Ojczyznę, ale dobrze wiemy, że miłość do Ojczyzny rodzi się i dojrzewa w rodzinie, stąd modlić się za Ojczyznę, to także, a może przede wszystkim, modlić się w intencji rodzin i małżeństwa, aby były wiarą i Bogiem silne, aby dojrzewała w nich miłość do Boga, do Ojczyzny, do drugiego człowieka. Włączamy się też w wielką narodową modlitwę w obronie życia, w intencji tych wszystkich, którzy w tych dniach podjęli wielki wysiłek walki o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dzieci poczętych. Modlimy się w intencji parlamentarzystów, którzy będą debatować nad obywatelskim projektem nowelizacji tej ustawy. Potrzeba takiego wielkiego zrywu, wielkiej mobilizacji całego narodu”.
 
Po Mszy św. wierni udali się do sali. o. Kordeckiego gdzie odbył się Koncert Zespołu „Turnioki”. Wieczorem uczestnicy spotkania wzięli udział w Drodze Krzyżowej, a później w Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył bp Jan Piotrowski.
 
W niedzielę pielgrzymi wysłuchali świadectwa Lecha Dokowicza oraz prelekcji ks. Przemysława Drąga. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. o godz. 11 na jasnogórskim szczycie ordynariusz kielecki przypominał: „Małżeństwo mężczyzny i kobiety podniesione przez Chrystusa do godności sakramentu jest trwałym znakiem przymierza, jest ono owocem wolnej decyzji upiększonej wzajemną ludzką miłością. (…) Pan Jezus jednoznacznie wypowiadał się o pierwotnym sensie związku mężczyzny i kobiety, tak jak został on na początku zamierzony przez Stwórcę, związek małżeński mężczyzny i kobiety jest nierozerwalny, łączy ich sam Bóg, co wiec Bóg złączył, nich człowiek nie rozdziela. Ta ewangeliczna propozycja dla wszystkich, którzy są ochrzczeni, jest jedyną droga realizacji życia małżeńskiego i jego oczekiwanym owocem, którym jest rodzina. Rodzina kładzie fundamenty, na których wznosi się budowla życia, jednocześnie rodzina bywa nazywana małym kościołem, gdzie spotykamy Boga, zaczynamy kochać i nawiązywać z Nim osobiste więzi”.
 
Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, natomiast na zakończenie Eucharystii nastąpił Akt Zawierzenia Rodzin Matce Bożej, a ponad 60 nowych doradców życia rodzinnego złożyło swoje ślubowanie.
 
Na Jasną Górę przybyło ponad 5 tys. ludzi. Pielgrzymi mieli możliwość zaopatrzenia się nie tylko w tekst najnowszej adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”, ale też inne pozycje książkowe dotyczące życia małżeńskiego i rodzinnego. 
 
Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę organizuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.