Dzień Dziecka Utraconego

Opublikowano: 12 października 2016 r.

Pochówki zmarłych przed narodzeniem dzieci, wspólna modlitwa rodziców, spotkania i wykłady pomagające radzić sobie po stracie bliskiej osoby – te wydarzenia składają się na obchodzony w Polsce Dzień Dziecka Utraconego.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten przypada 15 października – licząc umownie od 1 stycznia, tyle właśnie trwa ciąża.
Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27% rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 % kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego. Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie pomagać. Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.
 
Warszawa
14 października o godz. 19.30 w kościele oo. dominikanów na stołecznym Służewie (dolny kościół) Msza św. w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców wraz z inauguracją nowego cyklu spotkań rodziców dziecka utraconego.
Poznań
14 października o godz. 19.00 w kościele oo. dominikanów przy ul. Kościuszki 97 (wejście od Al. Niepodległości) odprawiona zostanie Msza św., podczas której rodzice z myślą o dzieciach zapalą światełka i złożą je pod ołtarzem.
Skarżysko-Kamienna
16 października w bazylice o godz. 12.30 Mszy św. dla rodziców przeżywających śmierć dziecka przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik. Po Eucharystii nastąpi poświęcenie pomnika dzieci nienarodzonych i wspólna modlitwa różańcowa.
Olsztyn
15 października Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warmińskiej, Diakonia Życia w Olsztynie oraz Kanonicy Regularni Laterańscy – kustosze Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej zapraszają rodziców, którzy doświadczyli śmierci dziecka do wspólnej modlitwy w gietrzwałdzkim sanktuarium. Więcej informacji na stronie www.sanktuariummaryjne.pl 
Bielsko-Biała
Parafia św. Józefa (osiedle Złote Łany, ul. Tuwima 62) modlitwa oraz wykład psychoterapeuty Piotra Domaradzkiego, który poruszy temat radzenia sobie z doświadczeniem traumy po stracie dziecka. Więcej informacji pod adresem email: poradniazlotelany@gmail.com 
Diecezja Opolska
15 października o godz. 18.00 w bazylice na Górze św. Anny odmówiony zostanie różaniec, następnie odprawiona zostanie Msza św., a po niej przejście do symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego na przyświątynnym cmentarzu.
Dodatkowo obchody Dnia Dziecka Utraconego odbędą się w: Opolu – w kościele św. Jacka; Moszczance – w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża; Nysie – w kościele pw. św. Elżbiety; Kędzierzynie-Koźlu – w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Tarnów
15 października w Tarnowie, po raz pierwszy w tym mieście, odbędzie pochówek dzieci utraconych. Mogiła zbiorcza znajduje się na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach. Pochówek rozpocznie się o godz. 11.00 przy kaplicy cmentarza. Poprzedzi go o godz. 10.00 Msza św. w kościele parafialnym przy ul. Zbylitowskiej 5 w Tarnowie-Mościcach odprawiona w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci swojego potomstwa.
Stalowa Wola
Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie przy parafii św. Jana Pawła II zaprasza 15 października na dzień skupienia pt. „Dziecko, śmierć i co dalej…”. W programie m.in. Koronka do Bożego Miłosierdzia przy Grobie Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym, konferencje oraz modlitwa różańcowa w intencji nienarodzonych dzieci i ich rodziców. Więcej informacji na stronie www.kcprstalowa.pl
Katowice
Fundacja Przetrwać Cierpienie zaprasza 15 października do parafii św. Józefa w Katowicach-Załężu (ul. Gliwicka 76) rodziców dzieci utraconych w wyniku poronienia, przedwczesnego porodu, czy aborcji. O godz. 17.35 rodzice wypuszczą baloniki do nieba z imionami swoich dzieci. Odbędzie się również Msza św.
Koszalin
15 października Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pogrzeb ma charakter ekumeniczny. 
Szczecinek
15 października Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. 
Słupsk
Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka 15 października o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Józefa (ul. Szczecińska 38). Na Nowym Cmentarzu ceremonia pogrzebowa rozpocznie się około 12.10. Pochowane zostaną prochy 91 dzieci. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny.
Piła
22 października odbędzie się pogrzeb dzieci nienarodzonych. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Po Mszy św. uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym przy grobowcu i Pomniku Dzieci Utraconych.
 
Więcej informacji inicjatywach związanych z Dniem Dziecka Utraconego na stronach www.dlaczego.org.pl (prowadzonym przez Organizację Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych) i www.poronienie.pl (prowadzonym przez Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu).
 
Oprac. na podstawie KAI, Radia Plus oraz www.episkopat.pl