Rodziny pomagają rodzinom

Opublikowano: 19 października 2016 r.

Caritas Polska prowadzi program pomocy dla rodzin, które zostały poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii.

Inicjatywa „Rodzina Rodzinie” to realna odpowiedź na apel papieża Franciszka o przyjęcie rodzin syryjskich przez parafie. Program polega na objęciu wsparciem konkretnej rodziny, która potrzebuje pomocy. W inicjatywę włączyć się mogą polskie rodziny, parafie, diecezje, środowiska czy firmy oraz inne instytucje, które zadeklarują sześciomiesięczną pomoc dla konkretnej rodziny. Wsparciem objęte zostaną trzy kategorie rodzin: osoby mieszkające w Aleppo w Syrii, uchodźcy syryjscy w Libanie oraz będący w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym Libańczycy.
 
Darczyńca może objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym, w zależności od możliwości finansowych. W ten sposób jedną rodzinę syryjską może wspierać zarówno kilku darczyńców indywidualnych jak i jedna parafia, wspólnota czy firma. Wsparcie w ramach programu „Rodzina Rodzinie”, będzie obejmowało pomoc żywnościową, opiekę zdrowotną, edukację, schronienie i artykuły nieżywnościowe. 
 
Za pośrednictwem strony www.rodzinarodzinie.caritas.pl polskie rodziny wybierają jedną rodzinę i wspierają ją przez 6 miesięcy, to może być np. pomoc medyczna – 100 dolarów lub pomoc medyczna i edukacja – 200 dolarów. 
 
Dlaczego Syria?
Kryzys syryjsko-iracki to jeden z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych od dziesięcioleci. Od początku konfliktu w Syrii zginęło od 300-400 tysięcy ludzi, w tym kobiety i dzieci. Ponad milion osób zostało rannych, 13,5 mln ludzi potrzebuje pilnie pomocy humanitarnej w Syrii, a ponad 10 mln w Iraku. W Syrii jest 8,7 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, a w Iraku 3,4 mln. Od roku 2011 4,8 mln osób uciekło z Syrii, poszukując schronienia w Turcji – ok. 2,7 mln osób, w Libanie – 1,1 mln i w Jordanii ponad 600 tys. ludzi.
 
Oprac. na podstawie www.ekai.pl.