Toruń: blaski i cienie współczesnej rodziny
Opublikowano: 18 listopada 2016 r.
O blaskach i cieniach współczesnej rodziny dyskutowali naukowcy na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 17 listopada br. – Dziś trzeba zostawić jedną owcę, a iść szukać dziewięćdziesiąt dziewięć – zachęcał w referacie francuski biskup Frejus-Toulon Dominique Rey.
Spotkanie otworzył dziekan wydziału ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki. Podczas dwóch sesji wykładowych zarysowano m.in. tematykę związaną z problemami rodziny w aspekcie dechrystianizacji współczesnego społeczeństwa, mówiono o ukrytym programie wychowania, czy wyznacznikach dojrzałej osobowości. Poruszono również kwestię wsparcia terapeutycznego rodziny migracyjnej, zrozumienia i akceptacji dla rodzin wielowyznaniowych, jak również odniesiono się do nauki św. Jana Pawła II o małżeństwie.
Na rozpoczęcie konferencji odczytano referat bp. Dominiquea Reya, biskupa Frejus-Toulon z Francji, który odwołując się do posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia podkreślił, że w obecnie panującej kulturze tymczasowości charakteryzującej się szybkością przechodzenia z relacji do relacji i życiem szybkim jak w sieci internetowej, jednostka jest zagubiona i poszukująca swojej drogi. Kultura odpadów zmusza do wyrzucania tego, co zepsute negując możliwość naprawy.
Bp Rey zwrócił uwagę, że musi to prowadzić do nowej ewangelizacji. – Pan Bóg chce widzieć w nas pasterzy, a nie fryzjerów, którzy zajmują się jedną owcą, czeszą ją i dbają o nią. Dziś trzeba zostawić tę jedną owcę, a iść szukać tych dziewięćdziesiąt dziewięć – zalecał bp Rey.
O ukrytym programie wychowania mówiła dr hab. Beata Parysiewicz, prof. KUL z Lublina. Prelegentka zwróciła uwagę na to, że obecny paradygmat kulturowy jest przeciwny małżeństwu i rodzinie pojmowanym w sposób naturalny, a więc taki, jaki głosi chrześcijaństwo. Człowiek zanurzony w kontekst społeczno – kulturowy, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo wiedza, przedmioty, wartości, normy, czy język, wpływają na rozwój. Jako przykład podała zmianę znaczeń, np. małżeństwo to dziś nie oznacza już tylko związku mężczyzny i kobiety. Należy zatem ewangelizować, by przywrócić prawdziwe znaczenie temu, co zamazane przez tendencje postmodernistyczne.
Ks. dr Sławomir Tykarski z UMK w Toruniu przedstawił cechy osobowości dojrzałej posługując się koncepcją Allporta i na jej podstawie przybliżył wyznaczniki pożądane u osób przygotowujących się do małżeństwa, m.in. umiejętność rozwiązywania problemów, nawiązywania bliskich relacji z ludźmi oraz posiadanie dojrzałej emocjonalności.
Z kolei ks. dr hab. Paweł Landwójtowicz Uniwersytetu Opolskiego ukazał kwestie związane ze sposobem funkcjonowania rodziny, w której jedno, bądź oboje rodziców, pracuje poza krajem. Postulował, by pomoc w rozwiązaniu problemu np. dziecka z takiej rodziny, przyjmowała jednak formę pracy z całą rodziną.
O nauczaniu św. Jana Pawła II w kwestii małżeństwa mówił ks. dr hab. Wiesław Łużyński z UMK. Podkreślił, że „communio personarum” to rzeczywistość międzyosobowa; sposób istnienia i działania osób we wzajemnym odniesieniu.
Na zakończenie ks. dr Mariusz Piecyk z WSD w Toulon we Francji przybliżył tematykę małżeństw dwukonfesyjnych, które borykają się z problemami już na etapie przygotowania do małżeństwa, a następnie przy np. chrzcie dzieci, czy sposobie przeżywania różnic w wierze.
Konferencję „Blaski i cienie współczesnej rodziny” zorganizowała Katedra Teologii Praktycznej Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu.
www.ekai.pl