Abp Gądecki modlił się w intencji życia

Opublikowano: 9 grudnia 2016 r.

„Niech wołanie ubogich nigdy nie spotka się z naszą obojętnością, cierpienie chorych i potrzebujących niech nie ujdzie naszej uwagi. Niech nas poruszają samotność ludzi starszych i bezbronność dzieci. Każde ludzkie życie niech będzie przez nas kochane i otaczane czcią” − modlił się abp Stanisław Gądecki na zakończenie procesji światła, która odbyła się w czwartek wieczorem w Poznaniu w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Poznania i okolicznych miejscowości, a w szczególności członkowie różnych grup i wspólnot maryjnych, m.in. czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, członkowie Żywego Różańca, Sodalicji Mariańskiej, Apostolatu Maryjnego, Pomocnicy Matki Kościoła. W nabożeństwie uczestniczyło kilkanaście zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej m.in. z Poznania, Koźmina, Kamieńca, Jeżewa, Karolewa i Gostynia. Podczas drogi rozważano różańcowe tajemnice światła i dziękowano za jubileusz 1050-lecia chrztu Polski oraz za zakończony niedawno Rok Miłosierdzia.
 
Poznańska procesja światła nawiązuje do nabożeństwa, które papież każdego roku 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odprawia na placu Hiszpańskim w Rzymie. W tym miejscu, na pamiątkę ogłoszenia 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, papież Pius IX wzniósł Jej figurę. W Poznaniu statua Niepokalanej stoi w miejscu, gdzie znajdowała się pierwsza na ziemiach polskich kaplica, ufundowana przez księżną Dobrawę.
 
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest dniem, kiedy wierni składają przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
 
Źródło www.episkopat.pl