Modlitwa za ofiary handlu ludźmi

Opublikowano: 3 lutego 2017 r.

Sieć Bakhita organizuje w Warszawie ogólnopolskie czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi. „Noc zamieniona w MOC miłosierdzia” już dziś, 3 lutego w bazylice św. Krzyża. Nabożeństwu będzie przewodniczyć biskup Grzegorz Ryś.

Hasło akcji – „To są dzieci, nie niewolnicy!” – zwraca uwagę na dramatyczną sytuację najmłodszych, którym ukradziono dzieciństwo i marzenia o przyszłości.
 
Czuwanie, na które złoży się liturgia mszalna, koronka do Miłosierdzia Bożego, uwielbienie i autentyczne historie ofiar handlu ludźmi, jest kulminacją całorocznej akcji duchowego wsparcia ofiar handlu ludźmi. Dlatego do modlitwy organizatorzy akcji zapraszają nie tylko mieszkańców Warszawy, ale wszystkich zaangażowanych w pomoc ofiarom handlu.
 
Zgodnie z ideą, modlitwa o świat wolny od przemocy, wyzysku i wszelkich form niewolnictwa odbywa się w noc przed pierwszą sobotą każdego miesiąca, dokładnie o trzeciej w nocy. Zaangażowane w nią parafie i wspólnoty zakonne odmawiają koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 
Ogólnopolskie nabożeństwo odbędzie się w stołecznym kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Na specjalnie ustawionej mapie uczestnicy spotkania będą mogli zaznaczyć miejsca, skąd pochodzą i gdzie propagowana jest idea nocnych czuwań. Mszy świętej przewodniczyć będzie krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.
 
„Twoja modlitwa może uratować czyjeś życie, docierając na peryferia, gdzie Ty nie możesz fizycznie przyjść z pomocą. Nie żałuj czasu i trudu. Jak mówi nasz papież: ‚Miłosierdzie najbardziej smakuje rozdawane garściami” – zachęcają do udziału w czuwaniu organizatorzy.
 
Za inicjatywę odpowiada Sieć Bakhita – organizacja zajmująca się przeciwdziałaniem i pomocą ofiarom współczesnych form niewolnictwa. To międzyzakonna sieć współpracy i wsparcia działająca przy Konsulacie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych KEP.
 
„Noc zamieniona w MOC miłosierdzia” poprzedza obchodzony 8 lutego Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem ludźmi. To inicjatywa ustanowiona przez papieża Franciszka w 2015 roku. 8 lutego jest dniem liturgicznego wspomnienia niewolnicy z Sudanu św. Józefiny Bakhity.
 
Szacuje się, że na świecie 27 mln kobiet, mężczyzn i dzieci zmuszanych jest do pracy w niewolniczych warunkach, wykorzystywanych seksualnie, przymuszanych do żebractwa, pozbawianych organów.
 
Źródło: www.ekai.pl