„Gra o życie, czyli polska droga do prawnej ochrony życia od poczęcia” 27 marca w TVP1

Opublikowano: 27 marca 2017 r.

Powstał film, który dokumentuje historię powstania i rozwoju ruchu obrony życia poczynając od czasów PRL-u oraz przypomina najważniejsze epizody akcji parlamentarnej, która doprowadziła do uchwalenia w roku 1993 ustawy delegalizującej aborcję w Polsce. Premiera obrazu już dziś w TVP1.

W przededniu Narodowego Dnia Świętości Życia w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Gra o życie, czyli polska droga do prawnej ochrony życia od poczęcia”. Prezentację poprzedziło słowo wprowadzające reżysera i scenarzysty filmu Krzysztofa Nowaka oraz dra Pawła Wosickiego prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, będącego również jednym z bohaterów obrazu.

Krzysztof Nowak podkreślił, że jako historyk poczuł się zobowiązany do udokumentowania tak ważnego fragmentu naszej historii. „Mamy nadzieję, że film ten będzie pełnił również funkcję edukacyjną, np. w szkołach” – podsumował.

Dr Wosicki przypomniał, że walka z prawem zezwalającym na dokonywanie aborcji nie była prostą sprawą. Szczególnie ważny w tej kwestii był wówczas głos Kościoła i Jana Pawła II, który stanowczo apelował do sumień polityków. „Ta ustawa ma oczywiście pewne niedoskonałości, natomiast niewątpliwie ustawa przyczyniła się do uratowania wielu istnień ludzkich. Poza tym spowodowała wielką przemianę świadomości społecznej” – powiedział prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

W obrazie wykorzystano wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń m.in. dr Wandy Półtawskiej, prof. Alicji Grześkowiak, ks. Stanisława Małkowskiego, ks. biskupa Stanisława Stefanka, posła Marka Jurka, mec. Waleriana Piotrowskiego, dra Pawła Wosickiego, dra inż. Antoniego Zięby. Autorzy ukazali także decydującą rolę, jaką w tej historii odegrał papież z Polski św. Jan Paweł II.

Premiera filmu odbędzie się w poniedziałek 27 marca o godz. 22.20 na antenie TVP1.

Źródło www.ekai.pl