Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa "TAK na serio"

Opublikowano: 5 czerwca 2017 r.

W wigilię Zesłania Ducha Świętego rozpoczął się tydzień modlitw za powołanych do małżeństwa, który przebiega jednocześnie w trzech krajach i w czterech miastach w Polsce.

Organizatorzy wyjaśniają, że chodzi o to, by spojrzeć na małżeństwo jako powołanie, dane od Boga do rozeznania. Salwatorianin Paweł Radziejewski z parafii NMP Królowej Świata w Bielsku-Białej podkreśla, że inicjatywa, która pojawiła się 4 lata temu, to prawdziwa podpowiedź Ducha Świętego.
„Kapłan przygotowuje się do realizacji swego powołania przez 6-7 lat w seminarium, tymczasem można zrobić krótki kurs małżeński przez weekend i pójść do ołtarza. W małżeństwie spotykają się dwie różne osoby, musi zaistnieć dialog – my chcemy potraktować to serio, że małżeństwo jest czymś ważnym” – dodał.

Anna Willinger, jedna z bielskich organizatorek tygodnia modlitw za powołanych do małżeństwa, podkreśliła w rozmowie, że chodzi o pomoc młodym ludziom w dojrzewaniu do podjęcia decyzji o sakramentalnym małżeństwie. „Dziś chyba młodym jest nawet trudniej niż nam, jeśli chodzi o podjęcie takiej decyzji. Dla nas wszystko było klarowne, jasne” – zauważyła.

Ks. proboszcz salwatoriańskiej parafii ks. Tadeusz Słonina SDS przypomniał, że dzieło, które ma pomóc młodym ludziom w rozeznaniu swojego powołania do małżeństwa pobłogosławili już kardynałowie – Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz. „Teraz patronat nad tym przedsięwzięciem obejmuje bp Roman Pindel. To dzieło niezwykle potrzebne. Widzicie, ile jest dziś rozwodów i dramatów w rodzinach” – mówił do wiernych na koniec liturgii.

Salwatorianie zapraszają do udziału w poszczególnych wydarzeniach pary, narzeczeństwa, małżeństwa oraz wszystkich zainteresowanych. „Mamy nadzieję, że aktywny udział w spotkaniach pozwoli na pogłębienie relacji wszystkim uczestniczącym, aby idea małżeństwa ‘tak na serio’ stała się ich czynnym udziałem już teraz lub w przyszłości, gdy zdecydują się na powiedzenie sakramentalnego tak” – zapowiadają. W poszczególne dni uczestnicy modlić się będą podczas Mszy św. w intencji, powołanych do małżeństwa, za kobiety, za mężczyzn, za małżeństwa pragnące mieć potomstwo, za bojących się przyjąć sakrament małżeństwa, za rozwiedzionych i za małżeństwa w kryzysie, oraz za narzeczonych.

Warsztat pt. „Czy miłość ma termin ważności? Jak dbać o nią, aby się nie przeterminowała” poprowadzi małżeństwo Kołodziejów. Zaplanowano finał konkursu plastycznego i fotograficznego oraz projekcję filmu „Niepokonani”. Warsztaty pomagające utrzymać dobre relacje z teściami, „zachowując zdrowe granice”, poprowadzi Anna Małecka-Puchałka, zaś o tym jak wychowywać dzieci i „nie zwariować” opowie Wojciech Wanot. Specjalną konferencję pt. „Być blisko – jak budować małżeństwo pełne czułości i intymności” przedstawi o. Ksawery Knotz.

10 czerwca uczestnicy wraz z innymi wyruszą z bielskiej katedry w Marszu dla Życia i Rodziny.

Inicjatywa pod nazwą „Tak na serio” zrodziła się przed czterema laty wśród studentów należących do duszpasterstwa akademickiego „Namiot”, w warszawskiej parafii pw. NMP Matki Zbawiciela na Mokotowie. Oprócz Warszawy spotkania towarzyszące modlitwom organizowane są także w Krakowie, Obornikach Śląskich oraz Bielsku-Białej. Oficjalnie w modlitwę „Tak na serio” włączają się parafie w Piastowie, Bagnie, Trzebini, Mikołowie, a poza Polską również na Białorusi i na Węgrzech.

www.ekai.pl