Teściowe odwiedziły swoją patronkę

Opublikowano: 11 lipca 2017 r.

Całe rodziny, a przede wszystkim teściowe oraz pielgrzymi przyjechali do Lipska, by 8 lipca, w przeddzień wspomnienia bł. Marianny Biernackiej – patronki teściowych, wspólnie modlić się w Sanktuarium Matki Bożej Bazylianki. Mszy św. przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur.
Patronką teściowych jest pochodząca właśnie z Lipska bł. Marianna Biernacka. Coraz więcej kobiet, zwłaszcza wdów, teściowych i synowych, zwraca się do niej, jako do swej patronki i orędowniczki. O jej wstawiennictwo u Boga proszą całe rodziny, a także małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci oraz kobiety w ciąży. W czasie II wojny światowej bł. Marianna Biernacka oddała życie w zamian za ocalenie ciężarnej synowej.
„W roku duszpasterskim, którego hasłem są słowa: „Idźcie i głoście” bł. Marianna uczy nas odważnego głoszenia Chrystusa i dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie. Ona dzisiaj staje przed nami jako świadek wiary i mówi nam, że autentyczne zjednoczenie z Bogiem zawsze owocuje miłością” – mówił w homilii bp Mazur.
Biskup ełcki wspominając życie błogosławionej, podkreślił wielką miłość rodzicielską i zatroskanie błogosławionej o życie: „To świadectwo życia i ofiarna śmierć bł. Marianny Biernackiej uczy obrony życia każdego człowieka, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jej decyzja oddania życia za synową stanowiła dopełnienie całego życia. To wielka mądrość teściowej i babci. Ale to też wielka mądrość świętej matki, która nie opuszcza swojego dziecka i jest z synem do końca”.
Bp Mazur zachęcał do modlitwy za wstawiennictwem błogosławionej teściowej. „Ona zawsze broniła zdrowych relacji małżeńskich oraz rodzinnych. To bardzo ważne szczególnie dzisiaj, kiedy małżeństwo i rodzina przeżywają głęboki kryzys, kiedy atakowane jest samo pojęcie małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, jego trwałość, nierozerwalność i cele” – wskazywał hierarcha.
Biskup ełcki przypomniał, że modlitwa różańcowa, różaniec jest bronią przeciwko złu, jest tarczą przeciwko wszelkim zagrożeniom i wszelkim zakusom szatana.
Odnosząc się do warszawskiego przemówienia Donalda Trumpa, w którym amerykański prezydent podkreślił, że najważniejszy jest Bóg oraz rodzina, poszanowanie życia, godność człowieka, bp Mazur zachęcał, aby spojrzeć na to wydarzenie w świetle ostatnich wydarzeń, jakie miały miejsce w Kościele w Polsce.
„6 czerwca w Zakopanem biskupi polscy w obecności najwyższych władz państwowych zawierzyli naszą Ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Decyzja przyjazdu Donalda Trumpa do Polski zapadła już po zawierzeniu. Można zadać pytanie: czy to nie jest już jeden z owoców zawierzenia, kiedy wszyscy jesteśmy wezwani do zmiany, przemiany, nawrócenia. Wezwani do walki o wartości, którymi są rodzina, godność życia ludzkiego, prawa człowieka oraz przypomnienie, że to wszystko powinno mieć odniesienie do Boga?” – pytał biskup. Zachęcał też, aby czytać te znaki także w świetle wiary i orędzia fatimskiego.
13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną w grupie męczenników II wojny światowej. Beatyfikacja przyniosła wzrost zainteresowania jej życiem nie tylko w diecezji ełckiej, ale także w całej Polsce i poza jej granicami.
Jako wotum wdzięczności za heroiczną postawę, oddanie życia za synową w stanie błogosławionym, imieniem bł. Marianny Biernackiej został nazwany Dom Samotnej Matki w Ełku. Dom ten – funkcjonujący pod auspicjami Caritas Diecezji Ełckiej – pomaga kobietom w najtrudniejszym okresie życia.
Duchowość bł. Marianny przybliża modlitewnik dla teściowych „Ja pójdę za nią” wydany staraniem ełckiej Caritas.

www.ekai.pl