Pierwsze posiedzenie Komisji CCEE ds. Rodziny i Życia

Opublikowano: 24 sierpnia 2018 r.

W Dublinie, w ramach trwającego tam IX Światowego Spotkania Rodzin 23 sierpnia po raz pierwszy zebrała się Komisja ds. Rodziny i Życia, utworzona w październiku ub.r. w łonie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Prace nowego organu prowadził jego przewodniczący arcybiskup St. Andrew i Edynburga – Leo Cushley. Nowo powstała Komisja ma za zadanie wspieranie i upowszechnianie Ewangelii życia i rodziny.

Obrady rozpoczęły się od krótkiego przedstawienia się członków Komisji – 15 biskupów, oddelegowanych do niej przez ich episkopaty. Nakreślono także kilka wytycznych do działań na najbliższe lata, które następnie zostaną przedstawione Prezydium CCEE i na najbliższym zgromadzeniu plenarnym Rady, które w dniach 13-16 września odbędzie się w Poznaniu.

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 i obecnie skupia 33 episkopaty krajowe naszego kontynentu, reprezentowane przez ich przewodniczących oraz pojedynczych arcybiskupów Luksemburga, Monako, maronickiego Cypru i biskupów z Mołdawii, Estonii i greckokatolickiej eparchii mukaczowskiej na Ukrainie. Przewodniczącym Rady jest obecnie arcybiskup genui kard. Angelo Bagnasco, a dwoma jego zastępcami – arcybiskup Westminsteru kard. Vincent Nichols i arcybiskup poznański Stanisław Gądecki. Sekretarzem generalnym jest prał. Duarte da Cunha z Portugalii. Sekretariat CCEE mieści się w St. Gallen w Szwajcarii. Adres strony: www.ccee.eu.

www.niedziela.pl