Wspólnoty Jerozolimskie – Wspólnota rodzin

Opublikowano: 9 listopada 2018 r.

http://wspolnoty-jerozolimskie.pl/swieckie-kim-jestesmy/wspolnota-rodzin/

http://kodr.pl/2018/11/wspolnoty-jerozolimskie-wspolnota-rodzin/

 

Wspólnota Rodzin

Małżeństwa i rodziny tworzące naszą wspólnotę dotarły na Łazienkowską różnymi drogami. Ada i Franek szukali dla siebie miejsca, jednak wszelkie grupy dla rodzin wydawały im się nieadekwatne (przecież byli zaraz po ślubie). Jednocześnie czuli, że w duszpasterstwach akademickich nie ma już dla nich miejsca. Wspólnota Małżeństw była dokładnie tym, czego potrzebowali. Dla Niny i Krzysia Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie to trzy „P”: Pokój, Piękno i Przyjaźń. Te dary udzielają się także dzieciom, których we wspólnocie nie brakuje – jakimś cudem hałasu podczas Mszy św. jest mniej, niż można by oczekiwać po ilości maluchów. Ani i Andrzejowi wspólnota pozwoliła zadomowić się w Warszawie, do której – on z Krakowa, ona z Gorzowa – trafili po zagranicznych studiach. Asia i Grzesiek na spotkania przychodzili od początku, byli jeszcze wtedy narzeczonymi. Na ich ślubie jerozolimskie kanony śpiewał wspólnotowy chór, któremu przewodniczyła siostra Joanna. Różne drogi i różne historie połączyły kilkanaście rodzin w jedną wspólnotę.

Wspólnota Małżeństw i Rodzin powstała w Kościele Matki Bożej Jerozolimskiej z inicjatywy mnichów i mniszek oraz małżeństwa Agnieszki i Rafała jesienią 2010 roku. Na początku tworzyła ją garstka małżeństw. Z każdym miesiącem przychodzili nowi zainteresowani, potem zaczęły rodzić się kolejne dzieci. Niektórzy wyjechali z Warszawy (do Kołobrzegu, do Wrocławia, do Zamościa, do Norwegii), ale nadal pozostają w duchowej łączności z pozostałymi. Niektórzy zdecydowali się odejść, ale nadal o nich pamiętamy. Dziś we wspólnotę zaangażowanych jest około dwudziestu małżeństw (i około czterdzieścioro dzieci).

Wspólnota funkcjonuje zgodnie z rytmem roku szkolnego – od września do czerwca z przerwą na wakacje. Co roku odbywają się trzy-czterodniowe wyjazdowe rekolekcje, w czasie których możliwa jest wspólna i indywidualna modlitwa, udział w konferencjach, spacery i długie rozmowy. To czas wyciszenia, regeneracji i wspólnotowego bycia razem.

W pierwsze piątki miesiąca spotykamy się (ze względu na wieczorową porę raczej bez dzieci) na rozmowę o kolejnych paragrafach Księgi Życia Jeruzalem – reguły zgromadzenia, która rzuca światło również na nasze życie w świecie. Po tym dzieleniu wspólnie przechodzimy do kościoła na adorację. Raz w miesiącu gromadzimy się na niedzielnej Eucharystii na Łazienkowskiej, po czym rodzinnie i wspólnotowo świętujemy niedzielę – agapą, śpiewem z dziećmi, czasem z udziałem specjalnie zaproszonych gości.

Wspólnota podzielona jest ponadto na małe grupki (obecnie jest ich pięć), które spotykają się co miesiąc w domach poszczególnych rodzin. To czas wspólnej modlitwy, czytania Ewangelii oraz przygotowanych materiałów formacyjnych, wreszcie – dzielenia się myślami i doświadczeniami. To także czas wzajemnego poznania, zawiązywania przyjaźni. Skład grupek losowany jest cyklicznie (co rok albo dwa). Wiele rodzin spotyka się także na niedzielnych mszach świętych przy Łazienkowskiej 14.

Styl i formuła spotkań wciąż ewoluują. Tematy na każdy rok są wybierane i opracowywane przez samych członków wspólnoty. W tym roku rozważamy na podstawie Księgi Życia Jeruzalem temat czystości. Równolegle – w małych grupkach – w ślad za Maryją stawiamy kolejne kroki wiary na podstawie materiałów z ostatnich rekolekcji wspólnoty.

Od trzech lat prowadzimy otwartą katechezę dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas; w zeszłym roku troje dzieci przygotowało się w jej ramach do pierwszej komunii świętej, w tym roku pierwszą komunię ma przyjąć następna czwórka dzieci z naszej wspólnoty.

Wspólnocie Rodzin towarzyszą siostra Joanna i brat Ireneusz, otaczając modlitwą i troską każdego z nas, a także prowadząc piątkowe spotkania i uczestnicząc w miarę możliwości w pozostałych.

Widząc wartość całej społeczności zgromadzonej wokół Sióstr i Braci Jerozolimskich, a szczególnie jej bogactwo i różnorodność – coraz częściej angażujemy się również we wspólne przedsięwzięcia grup i wspólnot zgromadzonych wokół kościoła na Łazienkowskiej: spotkania, modlitwy, kolędowania, agapy. Mamy poczucie bycia tu coraz bardziej „u siebie”.

Dokąd dojdziemy, jak będzie wyglądała nasza grupa za kolejnych kilka lat? Nie wiemy i nie staramy się dowiedzieć. Mamy tylko nadzieję, że w tym byciu razem przy Wspólnotach Jerozolimskich nauczymy się kochać od Tego, który jest Miłością. Żaden inny program nie ma tak naprawdę znaczenia.

Kontakt:

Serdecznie zapraszamy do kontaktu:  Nina i Krzyś Smólscy, nina.brzostowska@gmail.com, 609 561 397.