Bp Kamiński do doradców życia rodzinnego: bądźcie blisko małżeństw i ich problemów

Opublikowano: 10 stycznia 2019 r.

Bądźcie blisko małżeństw i ich problemów wspierając na drodze powołania – zaapelował bp Romuald Kamiński do formatorów i doradców życia rodzinnego. Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego w auli kurialnej odbyło spotkanie Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin. Po uroczystej liturgii przełamano się opłatkiem.

W homilii biskup warszawsko-praski przypomniał o misyjnym wymiarze wiary. – Jeśli poznaliśmy Boga i Jego zbawczy zamiar wobec człowieka, jeśli poznaliśmy Ewangelię, Bożą mądrość – to z tym wszystkim powinniśmy biec do drugiego człowieka. Pan na nas liczy. On chce byśmy wspierali się wzajemnie na drodze do świętości – mówił bp Kamiński.

Nawiązując do tajemnicy wcielanie Syna Bożego, zaapelował do doradców życia rodzinnego o większą otwartość i delikatność w pracy z małżeństwami. – Przychodząc jako bezbronne dziecko Bóg skrócił dzielący nas dystans. Jakże niezwykle ważne jest zatem by drugi człowiek miał do nas dostęp, by nie musiał się czegoś lękać zwracając się z jakąś trudnością, żeby nie było między nami przepaści, jakiejś przeszkody – powiedział biskup warszawsko-praski.

Zachęcał również do pogłębienia życia duchowego podkreślając, że siłę do apostolska można czerpać jedynie z modlitwy. – Sami z siebie jesteśmy niezwykle słabi. Nasze ludzkie siły są kruche a możliwości ograniczone. Jesteśmy silni mocą samego Boga, jesteśmy mądrzy tylko mądrością Boga, jeśli prawdziwie miłujemy, to tylko dlatego że jesteśmy zakorzenieni w Bogu, który jest pełnią miłości – mówił bp Kamiński przekonując, że ten kto opiera się w na Chrystusie żyje w większej wolności i harmonii ze sobą i z otoczeniem. – Wówczas zupełnie inaczej wygląda nasze podejście do zadań – stwierdził.

Po. uroczystej Mszy św. diecezjalny duszpasterz rodzin ks. dr Robert Wielądek wręczył misje kanoniczne.

W diecezji warszawsko-praskiej jest ponad 38 doradców życia rodzinnego, którzy angażują się głównie w kursy przedmałżeńskie, oraz ok. 50 par małżeńskich formatorów, którzy prowadzą parafialne ośrodki formacji rodziny.

www.ekai.pl