Dr hab. M. Guzewicz: Kościół stoi na straży niezmiennej wartości, jaką jest rodzina

Opublikowano: 22 stycznia 2019 r.

Kościół stoi na straży niezmiennej wartości, jaką jest rodzina – podkreślał dr hab. Mieczysław Guzewicz, konsultor Rady ds. Rodziny KEP oraz doradca Ministra RPiPS we wtorkowych „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam.   

dr hab. Mieczysław Guzewicz wskazał, że jedną z najważniejszych ról księży biskupów jest odważne zabieranie głosu w sprawach dotyczących m.in. współczesnych zagrożeń dla rodziny. Stanowisko kościoła m.in. w kwestii poszanowania życia ludzkiego jest zawarte w dokumentach.

Przypominanie o tym jest przede wszystkim ważne – jak mówił dr hab. Mieczysław Guzewicz – w kontekście działań, jakie dziś podejmuje wiele środowisk. Podważana jest rola rodziny, umniejsza się też wartość życia człowieka.

Nasi pasterze są tymi strażnikami, to jest jedna z funkcji Kościoła – odważne wypowiadanie się przez dokumenty, ale również przez wypowiedzi w jakiejkolwiek formie, bo w tej chwili media też taką możliwość stwarzają. Od księży biskupów zależy tylko, na ile są obecni w tych przestrzeniach i przecież słyszymy bardzo często, akurat jeśli chodzi o naszą Polską rzeczywistość, bardzo piękne, bardzo rzeczowe i bardzo odważne wypowiedzi wielu biskupów. Osobiście bardzo lubię i z wielkim szacunkiem wysłuchuję wypowiedzi księdza arcybiskupa Hosera, który jest też w tej tematyce bardzo kompetentny, ale z drugiej strony, to stanie na straży jest bardzo konkretną pracą – podkreślił dr hab. Mieczysław Guzewicz.

W przestrzeni Kościoła funkcjonuje około 3 tys. poradni rodzinnych, parafialnych, dekanalnych (w tym specjalistycznych). Posługują w nich doradcy rodzinni, psycholodzy, prawnicy i duszpasterze.

Jest to – jak dodał dr hab. Mieczysław Guzewicz – dostrzeżenie problemów, a także wyciągnięcie ręki do małżonków i rodziców, którzy szukają pomocy m.in. w kwestiach słabnących więzi małżeńskich.