Papież: w konfesjonale zrozumiałem dramat aborcji

Opublikowano: 28 stycznia 2019 r.
Światowe Dni Młodzieży przekroczyły wszelkie moje oczekiwania. Jestem wykończony, ale zarazem szczęśliwy z realizowania w ten sposób mej piotrowej misji. Papież Franciszek mówił o tym w czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Panamy do Rzymu. W czasie 50-minutowej rozmowy dziennikarze pytali Ojca Świętego m.in. o dramat aborcji, trudną sytuację w Wenezueli, a także oczekiwania związane z watykańskim szczytem w sprawie nadużyć.
Papież wyznał dziennikarzom, że Panama była dla niego wspaniałym doświadczeniem. Podkreślił, że zadaniem Piotra jest umacnianie braci w wierze, a tego nie da się wypełniać dawaniem „zimnych” nakazów i poleceń, tylko trzeba dotykać serc ludzi i odpowiadać na to, co się dzieje w danej sytuacji. „Ja tak to przeżywam i trudne jest dla mnie do wyobrażenia, że ktoś wypełnia swoją misję tylko głową, By pełnić misję trzeba współodczuwać, a kiedy czujesz niejednokrotnie zostajesz ugodzony” – mówił Papież przywołując jedno ze spotkań, które go szczególnie dotknęło. Mowa o kilkuletnim chłopcu zaadoptowanym przez panamską parę prezydencką. Stracił on matkę w czasie próby przekroczenia granicy z Kolumbią i został zupełnie sam. „Takie sytuacje uderzają i w ten sposób misja nabiera koloru, zaczyna do mnie przemawiać, dotyka mnie. Misja zawsze mnie angażuje” – mówił Franciszek podkreślając, że właśnie dlatego zawsze uczy młodzież, by w życiu używała języka rozumu, serca i rąk. „Nie umiem dokonać bilansu misji. Ja z tym wszystkim idę do Pana na modlitwę, czasem przed Panem nawet przysnę, ale zawsze zanosząc Mu to wszystko, co przeżyłem w czasie misji i prosząc Go, by umacniał przeze mnie w wierze. Tak właśnie przeżywam moją misję Papieża” – wyznał Ojciec Święty.

Edukacja wolna od kolonizacji ideologicznych

Papież był pytany co myśli o wprowadzeniu edukacji seksualnej w szkołach w obliczu problemu jakim w Ameryce Łacińskiej jest zjawisko wczesnych ciąż i o to, jak jego krytyka aborcji ma się do głoszonego przez niego miłosierdzia. Franciszek stwierdził, że dobrze prowadzona edukacja seksualna, która pomaga we wzrastaniu jest czymś właściwym i potrzebnym. Podkreślił jednak, że musi być ona wolna od jakichkolwiek kolonizacji ideologicznych, gdyż wówczas jedynie wyrządza krzywdę. „Jeśli w szkole prowadzi się edukację seksualną przesiąkniętą ideologiami niszczy się człowieka” – wskazał Franciszek.

Wyznał, że dramat aborcji najlepiej zrozumiał w konfesjonale. „Przesłanie miłosierdzia jest dla wszystkich, także dla osoby ludzkiej, która się rozwija podczas ciąży. Po porażce aborcji też jest miłosierdzie. Jest to jednak bardzo trudne miłosierdzie, problemem nie jest bowiem ofiarowanie przebaczenia tylko towarzyszenie kobiecie, która zdała sobie sprawę, że dokonała aborcji. Trzeba być w konfesjonale, tam musisz dać pocieszenie” – mówił Franciszek. Podkreślił, że właśnie dlatego wszystkim księżom dał możliwość z rozgrzeszania z aborcji. Papież podkreślił, że takie kobiety muszą mieć możliwość „spotkania” ze swoim dzieckiem. „Kiedy płaczą mówię im, by zaśpiewały kołysankę, której nigdy nie mogły zaśpiewać. W ten sposób znajduje się drogę do pojednania mamy z dzieckiem. Z Bogiem jednają się wcześniej. Bóg zawsze przebacza. Ale także matka musi zdać sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. By dobrze zrozumieć dramat aborcji trzeba być w konfesjonale. To jest coś straszliwego” – mówił Franciszek.

Brak świadectwa odpycha od Kościoła

Pytany o motywy odchodzenia ludzi z Kościoła Ojciec Święty zauważył, że głównym powodem takiego postępowania jest brak chrześcijańskiego świadectwa, czy wręcz antyświadectwo. „Jeśli pasterz staje się jedynie przedsiębiorcą i organizatorem programu duszpasterskiego, a nie jest blisko ludzi i nie daje właściwego świadectwa ludzie czują się opuszczeni” – mówił Papież. Wspomniał też o katolikach, którzy w każdą niedzielę są w kościele, a swym pracownikom nie płacą trzynastki, zatrudniają ich na czarno, wykorzystują ludzi, a potem jeżdżą na wakacje na Karaiby. Ojciec Święty wskazał, że według niego takie postępowanie najbardziej oddala ludzi od Kościoła. Wskazał, że gdy nie daje się odpowiedniego świadectwa lepiej w ogóle nie mówić, że jest się katolikiem.

Franciszek odniósł się również do zapalnej sytuacji w Wenezueli i wyznał, że przeraża go możliwość rozlewu krwi stąd jego apele o wypracowanie sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania. Dodał, że problem przemocy go terroryzuje. Przypomniał tu m.in. sytuację w Kolumbii, w której po latach walk konkretyzuje się proces pokojowy, a gdzie ostatnio znów dokonano krwawego zamachu na szkołę policyjną.
W kontekście problemu migrantów postrzeganych przez wielu, jako źródło wszelkiego zła społecznego Papież stwierdził, że skuteczne rozwiązanie problemu migracyjnego leży w niesieniu realnej pomocy w krajach, z których ludzie uciekają przed wojnami czy głodem. „Europa jest w stanie to uczynić, a to może pomóc tym krajom się rozwijać. Wciąż jednak dominuje w nas przekonanie, że Afrykę trzeba jedynie wykorzystywać” – mówił Franciszek.

„Nie” dla opcjonalnego celibatu

Pytany o lutowy watykański szczyt w sprawie nadużyć Papież stwierdził, że trzeba zdać sobie sprawę z dramatu, jakim jest wykorzystywanie nieletnich i wypracować odpowiednie zasady postępowania, by podobne sytuacje nie miały już miejsca. „Biskupi muszą konkretnie wiedzieć, jak reagować w takich sytuacjach” – stwierdził Papież podkreślając, że będzie to także czas modlitwy przebłagalnej, a zarazem spotkań z ofiarami nadużyć. Pytany o możliwość udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom, jako odpowiedź na kryzys powołań, Franciszek jednoznacznie stwierdził, że nie wprowadzi opcjonalnego celibatu. Wspomniał zarazem, że toczy się dyskusja teologów na temat tego, jak zaradzić brakowi księży np. na wyspach Pacyfiku, gdzie są miejsca, gdzie nie sprawuje się już Eucharystii. „Jestem przekonany, że ten temat musi być podjęty z duszpasterskiego punktu widzenia” – podkreślił Franciszek. Przytoczył też słowa Pawła VI: „Wolę oddać życie, niż zmienić prawo dotyczące celibatu”.

W spontanicznych słowach Papież odniósł się do doświadczenia z Panamy, które bardzo zapadło mu w serce. Mówił o rodzicach, którzy na trasie przejazdu podnosili w górę z dumą swoje dzieci, by mu je pokazać. „Podczas zimy demograficznej, którą przeżywa Europa, a Włochy są zdecydowanie poniżej zera te sceny muszą dać nam do myślenia” – mówił Franciszek i pytał: „Co jest moją dumą? Turystyka, wakacje, willa, piesek? A może dzieci?”

www.vaticannews.va