Męskie oblężenie Jasnej Góry

Opublikowano: 4 czerwca 2019 r.
Serdecznie zapraszamy Was do udziału w pielgrzymce mężczyzn noszącej nazwę „Męskie Oblężenia Jasnej Góry”, którą po raz trzeci organizujemy 22 czerwca br. Celem pielgrzymki jest umocnienie mężczyzn w powołaniu według Bożego planu, oraz wzbudzenie pragnienia zaangażowania w życie wiarą. Doświadczenie poprzednich dwóch lat pokazuje, że ta pielgrzymka stała się zaczynem dla powstania wielu męskich inicjatyw w parafiach.
Spotkanie to patronatem objęli: Abp Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański i  przewodniczący KEP, Abp Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski i wice  przewodniczący KEP, Abp Wojciech Polak – Prymas Polski, Kardynał Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski, Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski.
Planowany program Pielgrzymki: „Męskie oblężenie Jasnej Góry – Mężczyźni u tronu Królowej”

Hasło: Powołani do męskości

Szczyt Jasnogórski
9:30 Briefing dla dziennikarzy (Sala Rycerska)
10:00 St. Joseph Band – wprowadzenie muzyczne
10:30 Uwielbienie
11:00 Powołanie Mężczyzny  /Jacek Pulikowski/
12:00 Anioł Pański – Abp Wacław Depo
12:15 Świadectwo – dr Wanda Półtawska
12:45 Powołanie Mężczyzny – Mieczysław Guzewicz
13:40 Obiad /przerwa/

14:30 Świadectwo – Andrzej Tokarz
15:00 Mężczyzna ojciec – Jim Murphy (przewodniczący ICCRS)
17:00 Powołanie mężczyzny – Abp Grzegorz Ryś
18:30 Eucharystia
19:30 Modlitwa o naszą odpowiedź na powołanie do męskości – Jim Murphy
20:30 – Apel Jasnogórski
Program może jeszcze ulec zmianie.

Prosimy Was o zaproszenie mężczyzn z różnych środowisk. Wierzymy, że może to być impulsem dla odnowy naszych rodzin i parafii. Warto też myśląc strategicznie znaleźć mężczyzn spełniających kryterium św. Pawła (2Tm 2,2) „zasługujących na wiarę i zdolnych nauczać innych” i im zlecić zadanie organizacji wyjazdu. Doświadczenie pokazuje, że pomaga im to odnaleźć się w roli liderów animujących życie parafialne.

Współczesna kultura atakuje wzorce męskości, próbuje pozbawić nasze rodziny odpowiedzialnych mężów i ojców, silnych obrońców, duchowych liderów. Pragniemy, by powszechną była praca duszpasterska wzmacniająca mężczyzn w naszych męskich rolach i zadaniach.

„Spotkanie pod hasłem „Męskiego Oblężenia” trochę prowokuje tytułem. Przecież oblężenie kojarzy się nam jednoznacznie. Z tym z 1655 roku, które przecież również było „męskie”.

Tym razem jednak nie chodzi o walkę, przemoc, zniszczenie. Wręcz przeciwnie: mężczyźni przychodzą do Królowej, by zawierzyć Jej swoje rodziny, miejsca pracy, przestrzenie odpowiedzialności. A mamy co powierzać!

Można by się zastanawiać, czy przychodzenie do Kobiety z męskimi troskami jest dobrym pomysłem. Jednak możemy odwołać się do przykładu wielu wielkich i świętych Polaków, którzy pokazali nam wartość takiego powierzenia. Możemy wskazać tu Świętego Jana Pawła II, który zawierzył siebie i swój pontyfikat Matce Chrystusa. Podobnie Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński zawierzył Maryi całą Polskę. Możemy wymieniać dalej, wskazując o. Maksymiliana Kolbe, Brata Alberta Chmielowskiego, ks Jerzego Popiełuszkę.

Należy pamiętać, że Maryja została nam zostawiona jako Matka przez samego Jezusa, który w testamencie na krzyżu wskazał: Oto Matka twoja.”
Czytaj całość….

„Nie mamy wątpliwości, że to sama Królowa Polskiej Korony wzywa mężczyzn do swojego pałacu, aby przekazać im ważne polecenia. Planujemy dokonać oblężenia Jasnej Góry, aby u stóp Najświętszej Panienki zrealizować akt oddania się Jej w niewolę. Taka postawa jest wyrazem hołdu, uwielbienia, całkowitego poddania, ale też potwierdzeniem, że pragniemy kontynuować tradycję tysięcy naszych rodaków, którzy służbę dla Maryi traktowali jako najwyższy wyraz prawdziwej męskości.”
Czytaj całość…