Dzień rodziny w zakładzie karnym w Siedlcach

Opublikowano: 2 lipca 2019 r.

To był dzień pełen ciepłych słów, wzruszeń i niezapomnianych emocji. W sobotę, 29 czerwca, w Zakładzie Karnym w Siedlcach zorganizowano „Dzień Rodziny”. Osadzonych odwiedzili najbliżsi, których codzienny brak rekompensują tego rodzaju wydarzenia organizowane w ramach programu Caritas Diecezji Siedleckiej „2 KROKI”.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył ks. Mateusz Czubak, kapelan Zakładu Karnego. W homilii kapłan nawiązał do postaci św. Apostołów Piotra i Pawła, których uroczystość przypadała właśnie w tym dniu. Podkreślił, że przeżywając teraz swoje ojcostwo za murami więzienia, mogą się zmieniać dla najbliższych, stać się lepszymi i godnymi zaufania.

Wizyta bliskich w siedleckim zakładzie karnym trwała cztery godziny. Było miło i rodzinnie, została uroniona niejedna łza. Zwyczajna zabawa w odbijanie kolorowego balona staje się najpiękniejszym wydarzeniem w życiu małego człowieka, bo uczestniczył w nim tata.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „2 KROKI” realizowanego przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Program skierowany jest do więźniów zakładów karnych oraz ich rodzin i realizowany pilotażowo przez Caritas Diecezji Siedleckiej przy współudziale i finansowaniu przez Caritas Polska. To pierwszy tego typu program, obejmujący kompleksową pomocą więźniów i ich rodziny. Projekt rozpoczęty w kwietniu 2017 r. jest kontynuowany w 2019 r. i propagowany w Caritas diecezjalnych. Uzyskał też honorowy patronat Rzecznika Praw Obywatelskich i wsparcie Ministerstwa Sprawiedliwości. Na terenie zakładu karnego w Siedlcach uczestniczyło w nim ponad 100 osadzonych.

www.ekai.pl