Piknik Rodzinny alternatywą dla Marszu Równości w Białymstoku

Opublikowano: 19 lipca 2019 r.

Piknik Rodzinny, który 20 lipca odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku będzie alternatywą dla Marszu Równości, który tego dnia ma przejść ulicami miasta – powiedział w czwartek (11 lipca) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

  • Piknik organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
  • W ramach pikniku przygotowano m.in. koncerty, zabawy i atrakcje dla dzieci, miasteczko ruchu drogowego, sprzęt wojskowy i policyjny, a patronatem honorowym wydarzenie objęli metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda oraz prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.
  • Kosicki pytany czy piknik organizowany jest w kontrze do Marszu Równości, powiedział, że „jest to alternatywa dla tego marszu”.

Piknik organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Pierwotnie Kosicki chciał, aby piknik odbył się 20 lipca na placu przed białostocką katedrą, złożył taki wniosek do białostockiego magistratu.

Jak mówił na początku tego tygodnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wniosek nie będzie podlegał rozpatrywaniu, dlatego, że nie spełnia wymogów formalnych. Wyjaśnił, że w tym miejscu jest pas drogowy i – jak wtedy podkreślał – jest zasada o szczególnym wykorzystaniu dróg i pasów drogowych i wniosek musiałby być złożony na minimum 30 dni przed planowanym eventem, a wniosek marszałka wpłynął do urzędu 2 lipca. Dodatkowo na ten dzień planowany jest Marsz Równości, którego trasa biegnie przez ten plac.

www.portalsamorzadowy.pl