Centrum Kształcenia Rodziny. Kolejna inicjatywa anielanek w Nowej Wilejce

Opublikowano: 14 października 2019 r.

W wileńskiej dzielnicy Nowa Wilejka nastąpiło dziś uroczyste otwarcie Centrum Kształcenia Rodziny. Powstała dzięki staraniom Sióstr od Aniołów placówka będzie pomagała rodzinie na każdym etapie jej istnienia.

 Centrum Kształcenia Rodziny ulokowało się w odnowionym budynku przy kościele św. Kazimierza w Nowej Wilejce.
„Z ogromną radością witam państwa w odrestaurowanym budynku, który posiada swoją bogatą historię. W początkach XX wieku służył jako kaplica powstającej parafii Św. Kazimierza. Później była tutaj plebania, a w czasach komunizmu – szpital. Obecnie, po 20 latach pracy Sióstr od Aniołów w Nowej Wilejce odnowiony dzięki ich staraniom i pomocy ludzi dobrej woli, będzie służył lokalnemu społeczeństwu jako Centrum Kształcenia Rodziny” – powiedziała siostra Anna Mroczek ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów podczas uroczystości otwarcia.

Przecięcia wstęgi dokonali: Maria Piątkowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, Grzegorz Seroczyński, dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP z Biura Polonijnego i Renata Cytacka, radna samorządu miasta Wilna z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Poświęcenia nowej placówki, która ma pomagać rodzinom, dokonał arcybiskup, metropolita wileński Gintaras Grušas.

Powstanie Centrum Kształcenia Rodziny to kontynuacja 20-letniej pracy Sióstr od Aniołów w Nowej Wilejce. Najpierw zaczęły organizować katechezy dla dzieci i młodzieży. Potem okazało się, że to za mało i anielanki zaczęły prowadzić trzy świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci – w Nowej Wilejce, Rudominie i Rukojniach.

Pracując z najmłodszym pokoleniem siostry doszły do wniosku, że nie da się ograniczyć wyłącznie do pomocy dla dzieci z rodzin uboższych, a potrzebna jest też placówka, która pomagałaby całym rodzinom. I tak powstało Centrum Kształcenia Rodziny, które ma wspierać rodzinę na każdym etapie jej istnienia.

W placówce, której działalność ma ruszyć na początku przyszłego roku, będą działały grupy przedszkolne, a rodzice będą zapraszani w weekendy na szkolenia, warsztaty i rekolekcje. Pojawi się też strefa gabinetów specjalistycznych, w których będzie można skorzystać z porad prawnika, mediatora rodzinnego, logopedy i in. Zwrócić się do Centrum będzie mógł każdy potrzebujący.

Wsparcia dla tej inicjatywy udzielił Senat RP, fundacje z Polski i Niemiec. Siostry szukały też pomocy w parafiach w Polsce, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Anglii, na Litwie.

www.l24.lt