KODR poleca film Nieplanowane (Unplanned)

Opublikowano: 18 października 2019 r.

Szanowni Państwo,

W dniu 1 listopada do polskich kin trafi film „Nieplanowane” opowiadający prawdziwą historię Abby Johnson, która jako jedna z najmłodszych dyrektorek kliniki Planned Parenthood była współodpowiedzialna za przeprowadzenie przeszło 22 000 aborcji.

Film pokazuje jej przemianę z aktywistki proaborcyjnej na działaczkę pro-life. Przemiana ta rozpoczyna się w chwili, gdy podczas procesu zabijania dziecka bohaterka widzi na obrazie ultrasonograficznym trzynastotygodniowe nienarodzone dziecko broniące się przed aborcją.

Film opisuje także kulisy branży aborcyjnej w USA oraz mechanizm działań klinik aborcyjnych i ich pracowników. Wartością filmu jest także to, że widzimy jak ważne są niezbywalne wartości: ochrona życia od poczęcia, szacunek dla ludzkiego życia.

Twórcy filmu skupili się na historii Abby Johnson, opowiadając o procesie jej duchowej przemiany, która zaczyna się od momentu odkrycia manipulacji i kłamstwa na temat początków życia. Nie oceniają bohaterów filmu, a jedynie ukazują mechanizmy, jakim są oni poddawani. To widz sam musi podjąć decyzję czy życie dziecka jest dla niego największą wartością. Film niepokoi i sprawia, że wychodzimy z niego wierząc, że prawda i dobro zawsze zatryumfują.

Jesteśmy przekonani, że spotkanie z prawdą o aborcji pobudzi wiele osób dobrej woli do podjęcia konkretnych działań na rzecz promowania kultury życia. Film ten niesie także przesłanie nadziei dla kobiet, które zabiły swoje dziecko i nie mogą odnaleźć pokoju serca.

Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski rekomenduje i gorąco poleca film „Nieplanowane”, zachęcając wszystkich do rozpowszechnienia informacji o nim oraz uczestnictwa w jego projekcji.

 

ks. Przemysław Drąg

Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin

Beata Choroszewska

Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego