Francja: wielotysięczny protest przeciw rozszerzeniu tzw. prawa do in vitro

Opublikowano: 8 października 2019 r.

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi protestowało w niedzielę w centrum Paryża przeciwko planowanemu rozszerzeniu prawa do in vitro, na związki lesbijskie i kobiety niebędące w związkach.

Stacja France Info, powołująca się na dane ośrodka badawczego Occurrence, podała, że w demonstracji udział wzięło ok. 74,5 tys. osób. Według organizatorów liczba uczestników była o wiele wyższa i sięgała ok. 600 tys. Paryska policja mówiła o ok. 42 tysiącach.

Demonstranci zgromadzili się w parku Ogród Luksemburski w centrum Paryża, nieopodal siedziby francuskiego Senatu, a następnie przeszła pod wieżowiec Tour Montparnasse.

„To ostrzeżenie dla rządu” – powiedziała Ludovine de la Rochere, przewodnicząca sojuszu około 20 organizacji pod wspólną nazwą „Demonstracja dla wszystkich” (La Manif pour tous), który zwołał protest. Zapowiedziała kolejne takie akcje.

Wśród uczestników widać było zarówno starsze osoby oraz pary z małymi dziećmi; reprezentowana była partia Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen i centroprawicowa partia Republikanie.

Na transparentach można było przeczytać hasła takie jak: „Gdzie jest mój tatuś?”, „Każdy potrzebuje ojca” oraz „Wolność, równość, ojcostwo”, w nawiązaniu do słynnego hasła z czasów rewolucji francuskiej.

Pomysł rozszerzenia tzw. prawa do in vitro na kobiety będące w tzw. związkach jednopłciowych oraz niebędące w związkach to jedna ze sztandarowych deklaracji obecnego szefa państwa Emmanuela Macrona z kampanii prezydenckiej.

Odnośne zapisy znalazły się w projekcie znowelizowanej ustawy o bioetyce, który 27 września został przyjęty przez izbę niższą francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe, i musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Senat. Centrowy rząd Macrona chce, by nowe prawo weszło w życie przed latem 2020 r.

Obecnie prawo do korzystania z in vitro przysługuje tzw. parom heteroseksualnym, które pozostają w związku lub mieszkają ze sobą od co najmniej dwóch lat.

www.radiomaryja.pl