Dziś papież będzie się modlił przed cudownym krucyfiksem o ustanie koronawirusa

Opublikowano: 27 marca 2020 r.

Dziś wieczorem na dziedzińcu bazyliki św. Piotra papież Franciszek będzie się przed nim modlił w intencji ustania pandemii koronawirusa. Z tego powodu do Watykanu został przetransportowany cudowny krucyfiks z rzymskiego kościoła San Marcello al Corso.

15 marca papież odwiedził kościół San Marcello al Corso, gdzie znajduje się XV-wieczny krucyfiks, z którym związane są dwa wydarzenia z XVI wieku, uznawane za cudowne. Najpierw w 1519 r. jako jedyny element wyposażenia ocalał on z pożaru tej świątyni. Trzy lata później niesiony był w procesji pokutnej, z którą łączy się ustanie w Rzymie dżumy.

„Chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa powszechnością modlitwy, współczucia, czułości” stwierdził papież w niedzielę po modlitwie „Anioł Pański” i zapowiedział dwie inicjatywy modlitewne: zachęcił wszystkich chrześcijan, niezależnie od istniejących podziałów do odmówienia w południe 25 marca modlitwy „Ojcze nasz” a także do włączenia się za pośrednictwem mediów w modlitwę, której będzie przewodniczył w piątek 27 marca o godz. 18.00.

Ojciec Święty zaprosił wszystkich do duchowego uczestnictwa, poprzez media, do wysłuchania Słowa Bożego, do wzniesienia błagania w tym czasie próby i do adoracji Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie uroczystości udzieli błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, do którego dołączona będzie możliwość otrzymania odpustu zupełnego.

Wydarzenie to potrwa około godziny. W pobliżu bramy centralnej bazyliki watykańskiej zostanie umieszczony obraz Matki Bożej – Salus Populi Romani i Krucyfiks z kościoła św. Marcelina. Po wysłuchaniu Słowa Bożego, papież Franciszek wygłosi rozważanie.

Najświętszy Sakrament zostanie wystawiony na ołtarzu w atrium bazyliki watykańskiej. Po modlitwie błagalnej o ustanie pandemii nastąpi obrzęd błogosławieństwa eucharystycznego “Urbi et Orbi”. Formułę odpustu ogłosi kardynał Angelo Comastri, archiprezbiter bazyliki św. Piotra.

www.ekai.pl