Rzecznik Praw Dziecka: dziecko to istota od poczęcia. Dajcie narzędzie do jego ochrony

Opublikowano: 16 kwietnia 2020 r.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przypomniał parlamentarzystom, że dziecko to w myśl polskiego prawa istota od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości i należy mu się ochrona prawna. Poprosił, by Sejm dał w końcu narzędzie prawne do respektowania tego przepisu.

Mikołaj Pawlak stanął na mównicy z niewielką tabliczką z napisem: „Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka, art. 2 pkt 1. Dzieckiem jest każda istota od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości”.

– To przepis Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka, który stoi na straży praw dziecka i hierarchii tych praw. Możecie sobie wymyślać przeróżne prawa, nawet prawo do rekreacji w czasie pandemii, ale prawo do życia i ustalenia co do tego, kiedy to życie się zaczyna, jest już określone – zaznaczył.

Teraz mówię jako legalista, jako prawnik, chociaż skończę może nieco w innym tonie. Ta hierarchia musi być stosowana, nie możecie tego zmienić. Mam kilka egzemplarzy tej tabliczki, mogę je rozdać, może powiesicie sobie je w swoich gabinetach, gdy będziecie w sumieniu rozstrzygać o tym projekcie – mówił.

Kilka lat temu, w czerwcu 2015 r. pamiętam jak w tym samym miejscu co teraz ja stoję, stał pan prezydent Andrzej Duda, wzywał Rzecznika Praw Dziecka przy okazji procedowania podobnego projektu. Otóż dziś jest rzecznik i bronimy tego projektu. I występuję teraz jako legalista – dajcie narzędzie! Przypomnę kiedy ten przepis [o dziecku jako istocie od poczęcia – red.] powstał. Dwadzieścia lat temu! 6 stycznia 2000 r. w sześc…w trzech króli. I przez dwadzieścia lat nie daliście narzędzia do wykonania tego przepisu – przypominał.

Dajcie go dzisiaj. To krótka ustawa, myślę że w godzinę można przeprocedować – wezwał.

Czy ten projekt odsyłać do zamrażarki? Już raz był zamrożony. Coś wyjęte z zamrażarki potem jest nieświeże. Możecie zrobić to dzisiaj – zaznaczył.

Na pewno macie sumienie. I osoby wierzące, i osoby nieposiadające tego daru. Wszyscy macie sumienie. Ba! Jestem przekonany, ze macie je nawet bardzo czyste. W większości nieużywane. Ale jeżeli już je użyjecie, szczególnie w okresie tych świąt, oktawy Wielkiej Nocy, to spójrzcie na siebie dzisiaj wieczorem lub jutro rano i spójrzcie, co zrobiliście z tym przepisem – wskazał po raz kolejny na tabliczkę z brzmieniem artykułu.

Sumienie – dla tych co rzadko je używają i mają je całkiem czyste – może zostać czasem użyte by wskazać wam prawidłową drogę dla was i dla nas wszystkich. Proszę o to w imieniu dzieci. Wszystkich dzieci – podsumował.

Źródło: YouTube / Sejm RP

www.pch24.pl