Bp Wiesław Śmigiel: Pamięć o Janie Pawle II jest kultywowana w naszym województwie

Opublikowano: 25 maja 2020 r.

„Wybór patrona kojarzy nam się z jakąś decyzją rady, ale tak naprawdę jest to żywa pamięć o św. Janie Pawle II” – mówił w czwartkowym programie „Rozmowa dnia” na antenie TVP3 Bydgoszcz ordynariusz diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel. Województwo kujawsko-pomorskie jest jedynym regionem na świecie, którego patronem jest właśnie papież Polak.

Zobacz cały program „Rozmowa dnia”

Bp Wiesław Śmigiel podkreślił, ze Jan Paweł II bez wątpienia był papieżem przełomu. – Przypomniał nam o tym ambasador Niemiec, który w poniedziałek przekazał Muzeum św. Jana Pawła II w Warszawie fragment Muru Berlińskiego, mówiąc, że jest to dar dla muzeum i podziękowanie, że Jan Paweł II przyczynił się do jego zburzenia. To jest symbol. Ich jest więcej, np. powstanie „Solidarności”. Papież doprowadził do potężnych przemian w Europie, ale i na całym świecie – zaznaczył ordynariusz diecezji toruńskiej.

Jak dodał, Jan Paweł II w swoim działaniu nigdy nie kierował się oczekiwaniami świata.

Był papieżem ewangelicznym. To było jedyne kryterium, które nim kierowało. Czy on był hamulcowy, postępowy, otwarty, zamknięty – to nie są kryteria ewangeliczne. Moim zdaniem każdy pasterz powinien kierować się jednym kryterium – to nie jest kryterium polityczne, ale tylko i wyłącznie Ewangelia, czyli nauka Jezusa Chrystusa. W tych kategoriach św. Jan Paweł II sprawował swoją posługę
– mówił bp Wiesław Śmigiel.

Oficjalne papież Jan Paweł II dwukrotnie odwiedzał województwo kujawsko-pomorskie: 6 i 7 czerwca 1991 r. był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 r. przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

www.bydgoszcz.tvp.pl