Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa ‘Tak na Serio’

Opublikowano: 29 maja 2020 r.

30 maja, w Wigilię Zesłania Ducha Świętego rusza ogólnopolski Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa ‘Tak na Serio’. Podczas tygodnia zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie, narzeczeni otrzymają błogosławieństwo, odbędzie się także szereg spotkań tematycznych. Przede wszystkim jednak modlitwą wielu tysięcy ludzi zostaną otoczeni ci, których Pan Bóg powołuje na drogę życia małżeńskiego.

W tym roku po raz 7 wystartuje modlitewna sztafeta pomocy powołanym do małżeństwa. Nie chodzi nam – jak mówi ks. Maciej Dalibor, salwatorianin, inicjator i krajowy koordynator Tak na Serio – tylko o tych, którzy za sobą mają już ślub, albo do niego właśnie się przygotowują. Chodzi nam o wszystkich, którzy kiedyś żyli, dziś żyją lub w przyszłości będą żyli w sakramentalnym małżeństwie.

Każdego dnia Tygodnia Tak na Serio modlimy się za konkretną grupę osób. W tym roku zmieniliśmy trochę układ intencji i dodaliśmy modlitwę za wdowy i wdowców. Inną intencję, która zrodziła się z potrzeby modlitewnego towarzyszenia małżeństwom z problemami płodności, a do tej pory brzmiała: „za pragnących mieć potomstwo” rozszerzyliśmy, by modlić się tego samego dnia: „za dzieci, małżeństwa oczekujące narodzin potomstwa oraz za starające się o poczęcie”. Tego dnia chcemy też do błogosławieństwa zaprosić matki w stanie błogosławionym.

Bardzo ważnymi dla nas intencjami są co roku te za małżeństwa rozwiedzione, a także za te, które borykają się z różnymi kryzysami.

Tegoroczna edycja Tak na Serio nie będzie związana tak mocno jak poprzednie z konkretnymi parafiami. Tym razem, w związku z pandemią, przenosimy się w całości do internetu, gdzie na naszym kanale na youtubie oraz facebookowym profilu odbędą się zaplanowane modlitwy i konferencje. Edycja ta ma również swoje hasło przewodnie: „Posłuchaj mnie! Czyli o małżeńskich rozmowach”. W sytuacji, gdy ludzie więcej czasu spędzają w domach, mają też więcej okazji do tego, by ze sobą rozmawiać. To może być piękna okazja do tego, by po raz kolejny w małżeństwie się sobą zachwycić, ale może być to również przyczyna konfliktów, nieporozumień. Chcemy przez nasze konferencje dać małżeństwom narzędzia do rozwoju ich wzajemnej miłości.

W tym roku początek naszego Tygodnia zbiega się z naszym Dniem Tak na Serio, czyli ostatnią sobotą miesiąca, w którą regularnie, co miesiąc omadlamy za pomocą specjalnie ułożonej modlitwy wszystkich powołanych do małżeństwa.

Cykl konferencji rozpoczniemy spotkaniem z s. Judytą Pudełko PDDM, która pokaże nam małżeństwo jako dialog człowieka z Bogiem, a zakończymy konferencją ks. Jarosława Ogrodniczaka z projektu „Przed nami małżeństwo”, który powie nam jak korzystać w codziennym życiu z daru sakramentu małżeństwa.

Więcej informacji można znaleźć na www.taknaserio.com oraz na fb: www.facebook.com/taknaserio

O Tak na Serio:

Projekt Tak na Serio (TnS) to oddolna ogólnopolska inicjatywa, która ma na celu promowanie małżeństwa, jako powołania i związku opartego na relacji z Bogiem. Celem projektu jest otoczenie modlitwą wszystkich, których Pan Bóg wzywa na drogę życia małżeńskiego. Zwrócenie uwagi na małżeństwo jako realizację powołania i budowanie potrzeby uświęcenia związku poprzez sakrament. Projekt TnS został powołany z inicjatywy Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (Salwatorianie), wspólnoty zakonnej założonej przez Czcigodnego Sługę Bożego o. Franciszka Marię od Krzyża Jordana. Zespół TnS tworzą wolontariusze z całej Polski, zarówno duchowni, jak i świeccy. Inicjatywę wspiera Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski oraz powołany z jej ramienia Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.