Warszawa: Na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarto wystawę „Pokolenia Wolności”

Opublikowano: 30 lipca 2020 r.

Niewielka wystawa o wielkich ludziach, którym zawdzięczamy niepodległą Polskę – mówił o otwartej dziś ekspozycji  „Pokolenia Wolności” prezes IPN dr Jarosław Szarek. Wystawa poświęcona jest polskim rodzinom walczącym w XX wieku o wolność Polski. Wystawę można zwiedzać na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.   

Historia mocno wpisała się w życie trzech pokoleń Polaków żyjących w XX wieku. Pierwsze wywalczyło niepodległość ojczyzny. Drugie pokolenie żyło w dramacie II wojny światowej i stawiało opór zniewoleniu komunistycznemu. Trzecie zasłużyło się obaleniem komunizmu i ponownym odrodzeniem Rzeczypospolitej. Wystawę poświęconą tym pokoleniom otworzył na dziedzińcu Zamku Królewskiego dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

– To jest hołd dla tych, którzy się nie zawahali i tą cenę zapłacili, ale to dzięki ich cenie, ich poświęceniu, miliony Polaków cieszą się wolną i niepodległą Polską – powiedział dr Jarosław Szarek.

Wystawa opowiada historię pięciu rodzin, których członkowie oddawali życie za Polskę w latach 1920-1940-1980. Jedną z nich jest rodzina Lazarowiczów, w której szczególną role odegrał mjr Adam Lazarowicz ps. „Klamra”, ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego syn Zbigniew był oficerem Armii Krajowej, natomiast wnuk Romuald należał do najaktywniejszych działaczy „Solidarności”. O wspólnych działaniach w stanie wojennym opowiadała żona Romualda, Helena Lazarowicz.

– Dla mnie to są wspaniałe wspomnienia. Takiego bogatego czasu pełnego przeżyć, emocji i takiej nadziei, że to, co robimy przyniesie skutek. I to, że byliśmy razem. To było dla nas fantastyczne, że byliśmy cały czas razem – wspominała Helena Lazarowicz.

Także w rodzinie Majdzików 3 pokolenia walczyły w wolność. Zygmunt Majdzik, żołnierz Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej w 1939 roku, jako polski policjant trafił do sowieckiej niewoli. Został rozstrzelany  w Ostaszkowie. Jego syn Mieczysław, żołnierz podziemia niepodległościowego po 1945 r.  był działaczem „Solidarności”. Tak jak jego syn Tadeusz, który zakładał  niezależny związek zawodowy w krakowskim EL-BUDzie.

– Proszę sobie wyobrazić, jakie to było przeżycie. Jak ja byłem dumny ze swojego ojca, że on mi to pokazywał, że mimo wszystko, potrafili UB go zamykać, mnie zamykać, jako dziecko, bić, nawet katować i myśmy wytrwali. Nasze rodziny wytrwały i takich rodzin jest w Polsce dużo, tylko zapomniane – zaznaczył Tadeusz Majdzik.

Ekspozycja pokazuje, jak tradycja rodzinna wpływa na postawy kolejnych pokoleń.  To kolejna wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej zorganizowana na Zamku Królewskim w Warszawie – podkreślił wicedyrektor Zamku Ziemowit Koźmiński.

– Mieliśmy wystawę poświęconą zimnej wojnie, mieliśmy wystawę poświęconą też i powstaniu węgierskiemu. Co bardzo ważne, te wystawy cieszą się ogromną popularnością wśród zwiedzających – powiedział zastępca Dyrektora Zamku Królewskiego ds. Muzealnych i Naukowych Ziemowit Koźmiński.

Wystawa „Pokolenia Wolności” będzie prezentowana na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie do 4 października bieżącego roku. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie internetowej https://www.zamek-krolewski.pl/

www.radiomaryja.pl