Trwają prace nad uruchomieniem sieci profesjonalnych poradni rodzinnych

Opublikowano: 7 października 2020 r.

Rośnie liczba prowadzonych przez Kościół specjalistycznych poradni rodzinnych – podkreślił w rozmowie z KAI ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Trwają prace nad strategią uruchomienia sieci coraz bardziej profesjonalnych placówek tego typu. Duszpasterstwo rodzin było jedynym z tematów dzisiejszych obrad Episkopatu w Pabianicach.

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel prosił podczas obrad, aby w swoim nauczaniu duszpasterze nie skupiali się na problemach i kryzysach rodzin, ale ukazywali pozytywy, wskazując na piękno życia małżeńskiego.

„Przecież dla wielu ludzi małżeństwo oparte na łasce sakramentalnej jest nie tylko drogą do zbawienia ale źródłem szczęścia w znaczeniu ogólnoludzkim” – zaznaczył duchowny.

Biskup toruński zwrócił uwagę, że choć kryzys małżeństwa i rodziny jest faktem, to jednak – co pokazała pandemia – wiele małżeństw i rodzin potrafi być Kościołem domowym, potrafili modlić się i wzajemnie wspierać.

Z kolei ks. Przemysław Drąg wskazał w rozmowie z KAI na coraz lepszą markę katolickich poradni rodzinnych – zgłasza się do nich o 40 proc. więcej osób niż przed rokiem. W całej Polsce działa około 120 takich placówek.

Specjalistyczne poradnie oferują pomoc prawników, psychologów, księży, terapeutów uzależnień, seksuologów. Najczęstsze problemy, z którymi zgłaszają się osoby szukające porady dotyczą uzależnień dorosłych i dzieci oraz brak komunikacji.

Dyrektor KODR podkreślał, że Rada ds. Rodziny cały czas stara się podnosić kompetencje doradców rodzinnych. W przyszłym roku odbędą się specjalne szkolenia w tym zakresie.

„Powoli odchodzimy od małych poradni parafialnych, w których było praktycznie tylko szkolenie narzeczonych na rzecz poradni większych, systemowych, bardziej profesjonalnych” – powiedział duchowny. Taka placówka będzie oferowała szeroki wachlarz różnych specjalizacji.

Za kilka tygodni KODR roześle do wszystkich diecezjalnych duszpasterzy rodzin projekt strategii działania. W ciągu kilku miesięcy, po zebraniu uwag, powstanie stosowne opracowanie.

www.ekai.pl