Wdówik: Wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia niepełnosprawnym prawa do życia

Opublikowano: 27 października 2020 r.

Dzięki temu wyrokowi – i mówię to przede wszystkim jako osoba niepełnosprawna – wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia z powodu niepełnosprawności prawa do życia – powiedział w Sejmie Paweł Wdówik, sekretarz stanu w ministerstwie rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Na początek Wdówik przypomniał artykuł konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. – To jest na szczęście prawo niekwestionowane przez nikogo od prawej do lewej, że osoby dotknięte niepełnoprawnością mają pełne prawa obywatelskie. Art. 10 nosi tytuł „Prawo do życia” – mówił.

Odnosząc się do wyroku TK Wdówik stwierdził, że dzięki temu wyrokowi „wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia z powodu niepełnosprawności prawa do życia”.

– Nie wiem, czy w Sejmie istnieje zwyczaj apelowania do sumień, ale chcę powiedzieć, że to, co się w tej chwili dzieje, to jest jawna manipulacja – kontynuował wiceminister.

– Dobrze wiemy, że te ponad tysiąc aborcji, o które toczy się spór, w większości zdecydowanej dotyczy podejrzenia niepełnosprawności, a nie wad letalnych i warto żebyście to powiedzieli, wyprowadzając na ulice 14-, 15-latków – dodał.

Dalej zaznaczył: „Osoby niepełnosprawne potrafią być szczęśliwe, mogą szczęśliwie żyć mając zespół Downa, nie mając rąk, nie poruszając nogami, nie słysząc, nie widząc”. – Nie jestem członkiem PiS, ale jestem tu dlatego, że to pierwszy rząd, którym osobom niepełnosprawnym zagwarantował możliwość wpływania na ich sytuację – przyznał Wdówik.

– Manipulowanie osobami niepełnosprawnymi to jest rzecz, która przynajmniej części tego Sejmu wychodzi znakomicie – dodał na koniec.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający – na mocy tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po tym orzeczeniu w całej Polsce rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego – manifestacje, blokowanie ulic, protesty przed i w kościołach, a także akcje w mediach społecznościowych.

www.tvp.info