Papież uznał heroiczność prof. Jérôme’a Lejeune’a

Opublikowano: 22 stycznia 2021 r.

Stolica Apostolska wydała dekret w sprawie prof. Jérôme’a Lejeune’a. Jeden z zatwierdzonych dziś przez Papieża dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oficjalnie uznaje jego heroiczność. Oznacza to, że już niebawem może on trafić na ołtarze. Do beatyfikacji potrzeba już jedynie uznania cudów za jego wstawiennictwem.

W świecie naukowym Jérôme Lejeune jest znany przede wszystkim jako odkrywca trisomii chromosomu 21, która odpowiada za Zespół Downa. Ten francuski genetyk był też zagorzałym obrońcą życia. Z Janem Pawłem II połączyły go więzi przyjaźni. Wraz z nim założył Papieską Akademię Życia, której był pierwszym przewodniczącym. Zmarł w 1994 roku.

Ogłoszone dziś watykańskie dekrety dotyczą jednego męczeństwa oraz siedmiu orzeczeń heroiczności cnót. Oficjalnie uznanym dziś męczennikiem jest włoski kapłan Giovanni Fornasini zabity przez Niemców w 1944 r. za swe antyfaszystowskie wystąpienia i współprace z partyzantami.

Wśród sług Bożych, których heroiczność uznają dziś watykańskie dekrety jest też hiszpański muzyk i kompozytor Santiago Masarnau Fernandez, który w XIX w. założył hiszpańską gałąź Stowarzyszenia Św. Wincentego á Paulo.

Pozostali kandydaci do beatyfikacji to angielska konwertytka s. Maria Józefa od Jezusa oraz czworo Włochów: dwóch gorliwych kapłanów, seminarzysta oraz zmarła w 1980 r. Adele Bonolis, świecka, która założyła w Mediolanie Dzieła Pomocy i Odkupienia Społecznego.

www.vaticannews.va