Watykan: Papież przestrzega przed konsekwencjami stwierdzenia nieważności małżeństwa

Opublikowano: 29 stycznia 2021 r.

Papież Franciszek w przemówieniu do Roty Rzymskiej w piątek zaapelował do jej sędziów, by brali pod uwagę konsekwencje stwierdzenia nieważności małżeństwa, zwłaszcza dla dzieci. Nazwał je „niewinnymi ofiarami” rozpadu małżeństw i rozwodów.

Papież wygłosił przemówienie w związku z inauguracją roku sądowego w Rocie Rzymskiej, czyli trybunale Kurii Rzymskiej, ustanowionym dla przyjmowania apelacji. Jest to najwyższy sąd apelacyjny wobec wyroków biskupich.

Franciszek podkreślił, że w obliczu stwierdzenia nieważności małżeństwa „konieczne jest wzięcie pod uwagę znaczącej kwestii, co będzie z dziećmi i ze stroną, która nie akceptuje tego orzeczenia?”.

„Do tej pory wszystko wydawało się oczywiste, ale nie jest”- zaznaczył.

Należy zawsze pamiętać, wskazał, że „rodzina jest podstawą społeczeństwa i jest wciąż strukturą najbardziej odpowiednią do tego, by zapewnić osobom integralne dobro konieczne dla ich stałego rozwoju”.

Papież powiedział : „Nowy związek sakramentalny, następujący po stwierdzeniu nieważności małżeństwa, będzie na pewno źródłem pokoju dla małżonka, który o nie wniósł”.

Zapytał: „Jak wytłumaczyć dzieciom na przykład to, że ich mama, porzucona przez ich ojca i często niezamierzająca zawrzeć następnego związku małżeńskiego, otrzymuje z nimi niedzielną Eucharystię, podczas gdy ojciec, który żyje w związku lub oczekuje na stwierdzenie nieważności małżeństwa, nie może uczestniczyć w Komunii?”.

Franciszek zauważył, że podczas synodu biskupów na temat rodziny stawiano te pytania ze świadomością, że „trudne, a niekiedy niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi”.

Jak zaznaczył, „niepokoje ojców synodalnych i macierzyńska troska Kościoła wobec tylu cierpień znalazły przydatne narzędzie w adhortacji apostolskiej +Amoris laetitia+. W tym dokumencie zawarte są jasne wskazówki po to, by nikt, zwłaszcza mali i cierpiący, nie został pozostawiony sam albo był traktowany jako narzędzie szantażu między podzielonymi rodzicami”.

Papież przypomniał, że 19 marca rozpocznie się Rok Rodziny Amoris laetitia.

Do sędziów Roty Rzymskiej zaapelował o to, aby wydając wyroki, pamiętali o tym, że „integralne dobro osób wymaga tego, by nie pozostawać biernym wobec katastrofalnych skutków, jakie może przynieść decyzja o unieważnieniu małżeństwa”.

Podkreślił, że Trybunał Roty, podobnie jak inne w Kościele, proszony jest o to, aby procedury w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa były „bardziej dostępne i sprawniejsze oraz możliwie całkowicie bezpłatne”.

Według Franciszka niezbędna jest troska o dzieci jako „niewinne ofiary rozpadu, rozwodu czy nowych związków cywilnych”.

„Często myśli się o orzeczeniu nieważności małżeństwa jako o zimnym akcie zwykłej decyzji prawnej. Ale tak nie jest i tak nie może być” – oświadczył.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ tebe/

www.niedziela.pl