„Nasza powszednia miłość”: spotkanie online otwierające wydarzenia poświęcone pięciu latom Amoris Laetitia

Opublikowano: 12 marca 2021 r.

„Nasza powszednia miłość”: pod taką nazwą odbędzie się 19 marca spotkanie online zorganizowane przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, Diecezję Rzymu i Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II w celu otwarcia roku poświęconego rodzinie, z okazji piątej rocznicy wydania Amoris Laetitia.

PROGRAM: Invito-Il-nostro-amore-VERT

Jest to bardziej początek ścieżki, niż świętowanie: adhortacja apostolska, zdaniem organizatorów, w rzeczywistości posiada jeszcze nie odkryte bogactwo, a wydarzenie z 19 marca – które będzie transmitowane online na trzech kanałach – stanowi wezwanie do przyszłej pracy.

„Papieska prowokacja chce wprawić w ruch cały Kościół” – wyjaśniają organizatorzy, którzy zamierzają przedstawić odpowiedni wkład duszpasterstwa małżeństw i teologii z myślą o  Światowym Spotkaniu Rodzin, które ma się odbyć w Rzymie w 2022 r.,

Wydarzenie podzielone jest na dwa otwarte dla wszystkich spotkania online: o godzinie 15:00 (W piątą rocznicę „Amoris Laetitia”) i o godzinie 16:30. (Teologiczne spostrzeżenia) transmitowane na żywo na kanale YouTube Instytutu Jana Pawła II oraz na trzech platformach.

W pierwszym spotkaniu, które zakończy się przesłaniem papieża Franciszka, weźmie udział kard. Kevin Joseph Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia; Kardynał Angelo De Donatis, wikariusz papieski diecezji rzymskiej i arcybiskup Vincenzo Paglia, wielki kanclerz Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II, z przemówieniami Pierangelo Sequeriego, dziekana Instytutu oraz małżeństwa Giuseppina De Simone i Franco Miano, który uczestniczył w Synodach Rodzinnych.

Druga część po południu będzie miała charakter bardziej akademicki i obejmie prezentacje – koordynowane przez teologa Giovanniego Cesare Pagazziego – Nurii Calduch-Benages z Uniwersytetu Gregoriańskiego, Antonio Pitty z Uniwersytetu Laterańskiego, Vincenzo Rosito z Instytutu Jana Pawła II oraz Biskupa Dario Gervasi, biskupa pomocniczego Rzymu.

Rok poświęcony rodzinie w piątą rocznicę Amoris Laetitia został przez Papieża Franciszka ogłoszony 27 grudnia 2020 r., aby dojrzeć owoce posynodalnej adhortacji apostolskiej i przybliżać Kościół rodzinom na całym świecie, wypróbowanych w tym ostatnim rok przez pandemię.

Rok koordynowany przez Dykasterię zakończy się 26 czerwca 2022 r. X Światowym Spotkaniem Rodzin: dojrzałe refleksję zostaną udostępnione wspólnotom kościelnym i rodzinom, aby towarzyszyć im w ich drodze.

„Przymierze mężczyzny i kobiety, które obejmuje historię i kondycję ludzką” – wyjaśnił Pierangelo Sequeri – „dotyczy rodziny, ale wykracza poza jej gramatykę rodzinną: chrześcijańskie powołanie polega na niesieniu tego przymierza w miejscach polityki, ekonomii, prawa, opieki i kultury ”.

Tłumaczenie: BCh/KODR

http://www.istitutogp2.it