Rok Rodziny Amoris Laetitia – odpowiedź na potrzebę odnowy duszpasterstwa rodzin

Opublikowano: 19 marca 2021 r.

Rodziny potrzebują opieki duszpasterskiej, poświęcenia. Tymczasem w codziennym duszpasterstwie w wielu względach jesteśmy wciąż na początkowym etapie: myślimy o towarzyszeniu parom i rodzinom w kryzysie, o wsparciu osamotnionych i rodzin ubogich (…) Ten rok tymczasem jest okazją do dotarcia do [wszystkich] rodzin, by nie czuły się osamotnione wobec trudności, by iść wraz z nimi naprzód – zachęcał kard. Kevin Farrell, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich Rodziny i Życia, podczas konferencji prasowej, zapowiadającej Rok Rodziny Amoris Laetitia, który rozpoczyna się w Kościele powszechnym 19 marca. Obchody zakończą się podczas X Światowego Spotkania Rodzin, które latem 2022 r. odbędzie się w Rzymie.

Jak wyjaśnił kard. Farrell, prefekt watykańskiej dykasterii, koordynującej inicjatywę Roku Rodziny Amoris Laetitia, ten rok powinien być czasem potrójnej odnowy duszpasterskiej, w centrum której mają znaleźć się właśnie rodziny. Na odnowę tę powinny składać się po pierwsze: rozszerzenie współpracy z rodzinami, jako ewangelizatorami, niosącymi Ewangelię, po drugie: zmiana mentalności, która z rodzin czyniłaby podmiot, a nie przedmiot działań duszpasterskich i po trzecie: większa troska o przygotowanie tych, którzy następnie towarzyszą rodzinom i je formują. Hierarcha, który często podkreśla potrzebę odejścia od wszelkich form klerykalizmu w Kościele i przekazanie coraz większej odpowiedzialności osobom świeckim, podkreślił także ważną rolę kapłanów, którzy „jako ojcowie i bracia będą gotowi pomagać rodzinom, ale też uczyć się od nich”. Przestrzegł też przed wybiórczością w trosce tylko o niektóre grupy rodzin, a pomijanie innych, wydawałoby się: mniej potrzebujących duszpasterskiej uwagi.

Nawiązując do przedstawionego w poniedziałek stanowiska Kongregacji Nauki Wiary dot. błogosławienia w Kościele związków jednopłciowych, kard. Farrell przypomniał, że choć Kościół towarzyszy wszystkim i każdego zaprasza do duszpasterstwa, to jednak mówiąc o małżeństwie, to rozumie je jako sakrament, a nie związek cywilny.

O tym, że rozpoczynający się 19 marca rok nie ma być historycznym upamiętnieniem, ale konkretną promocją piękna sakramentu małżeństwa i powołania rodzinnego mówiła też podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia prof. Gabriella Gambino. Zwróciła też uwagę na konieczność ponownej całościowej lektury papieskiej adhortacji, która w ostatnich latach bywała postrzegana jedynie przez pryzmat najbardziej budzącego dyskusję fragmentu.

„Teraz jest czas na działanie. Amoris laetitia ma nam wiele do powiedzenia. Zawiera strategie duszpasterskie i sugestie, które możemy odczytywać także między wierszami z duszpasterską inteligencją i kreatywnością. Papież wielokrotnie tłumaczył, że kto czyta Amoris laetitia jedynie według kryterium: to można, a tego nie można robić, błądzi i nie rozumie jej prawdziwego celu” – mówiła prof. Gambino. Przypomniała też, że ważnym wymiarem obchodów Roku Rodziny Amoris Laetitia i wspólnej lektury papieskiej adhortacji we wspólnotach Kościoła na całym świecie, ma być wzajemne inspirowanie się pomysłami i inicjatywami duszpasterskimi. Dlatego też na specjalnie przygotowanej stronie internetowej będzie można znaleźć zarówno szereg propozycji duszpasterskich przygotowanych przez Watykan, jak też propozycje wypracowane we wspólnotach lokalnych. Jedną z okazji do ich promowania może być Światowy Dzień Osób Starszych, który po raz pierwszy będzie w Kościele obchodzony w tym roku w 4 niedzielę lipca, tuż przed liturgicznym wspomnieniem św. Joachima i Anny.

Rok Rodziny Amoris Laetitia, ogłoszony w Kościele w związku z pięcioleciem publikacji adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Amoris Laetitia”, poświęconej miłości w rodzinie i będącej owocem dwóch zgromadzeń Synodu Biskupów poświęconych rodzinie. Celem obchodów jest przywrócenie małżeństwom i rodzinie ważnego miejsca w duszpasterstwie w Kościele lokalnym i odnowa propozycji duszpasterskich dla nich skierowanych. Jego ustanowienie to odpowiedź na szereg wyzwań i kryzysów rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także zaproszenie do ponownej pogłębionej lektury papieskiej adhortacji poświęconej rodzinie. Ustanowienie takich obchodów w związku z rocznicą publikacji adhortacji papieskiej, to niespotykana w Watykanie praktyka. W tym przypadku podkreśla ona konieczność powrotu do tematu, który na przestrzeni ostatnich lat w wielu kręgach traktowano wybiórczo. Szczegółowe informacje i inspiracje można znaleźć na oficjalnej stronie amorislaetitia.va.

www.ekai.pl