Wrocław: Terapia dziecka chorego na białaczkę komórkami CAR-T zakończona sukcesem

Opublikowano: 15 marca 2021 r.

Mija rok, od kiedy w Klinice Przylądek Nadziei we Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce dziecko chore na białaczkę otrzymało innowacyjną terapię. Młody pacjent był leczony komórkami CAR-T.

Dziecko jest dziś uznawane przez lekarzy za zdrowe. Po raz pierwszy od 7 lat nie ma śladu komórek nowotworowych w swoim szpiku. Terapię otrzymało też pięcioro innych dzieci. Wszystkie czują się dobrze.

Za przeprowadzenie zabiegu odpowiadał prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja tłumaczył, na czym polega leczenie.

– Terapia polega na tym, że u pacjentów, którzy już nie mają żadnej innej nadziei, żadnej innej formy terapii, możemy wykorzystać ich własny potencjał odpornościowy, immunologiczny. Izoluje się limfocyty T od pacjenta, które następnie modyfikuje się genetycznie w laboratoriach – na chwilę obecną za granicą. To znaczy, że do genomu komórek wprowadza się gen kodujący pewien chimeryczny receptor antygenowy, który tak modyfikuje komórkę, że jest ona w stanie zabić komórki nowotworowe, a jednocześnie aktywować się przez wiele tygodni – wyjaśnił prof. Krzysztof Kałwak.

Innowacyjna metoda CAR-T jest stosowana u pacjentów z nowotworami krwi. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej otrzymał akredytację na stosowanie tej terapii.

www.radiomaryja.pl