Warszawa: Zakończył się IX Plenerowy Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

Opublikowano: 29 czerwca 2021 r.

Warsztaty artystyczne, z komunikacji, debata społeczno-gospodarcza o bieżącej polityce rodzinnej, zwiedzanie zabytków stolicy oraz miejsc związanych z kulturą i historią – złożyły się na IX Plenerowy Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, który zakończył się w niedzielę w Warszawie.

W niedzielę zakończył się w Warszawie trzydniowy IX Plenerowy Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin zorganizowany przez Związek Dużych Rodzin +Trzy Plus”. Przebiegał pod hasłem „Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość”

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią drugi rok z rzędu zjazd miał ograniczoną liczbę uczestników, charakter plenerowy i zamknięty. Wzięło w nim udział 280 osób, które wzięły udział m.in. warsztatach teatralnych, stolarskich, komunikacji w rodzinie, warsztatach dla małżonków zatytułowanych, „O co Ci tak naprawdę chodzi?”.

Rodziny mogły także wziąć udział – w zajęciach w Giełdzie Papierów Wartościowych, które były okazją do poznania zasad funkcjonowania rynku kapitałowego; w zajęciach w Centrum Domu Technologii, gdzie dzieci i młodzież zdobywały praktyczną wiedzą z projektowania i druku w 3D oraz poznawały świat programowania i wirtualnej rzeczywistości.

Umożliwiono rodzinom zwiedzenie Zamku Królewskiego, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Narodowego, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Etnograficznego.

W niedzielę jego uczestnicy wzięli udział w mszy św. w archikatedrze pw. Narodzenia św. Jana Chrzcielna w Warszawie. Liturgii przewodniczył bp senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. W homilii zaznaczył on, że „życie ludzkie pochodzi od Boga przez rodziców, ale nie od rodziców”. „Rodzice mają dar przekazywania życia, ale źródło życia jest w Bogu. Jeśli przyjmiemy ten fakt, to dzieci nie są własnością rodziców. Od poczęcia stanowią one własną wartość” – wyjaśnił hierarcha.

„Była to okazja do rozwijania swoich zainteresowań, nowych umiejętności, nawiązywania głębszych relacji między rodzinami, czy dziećmi” – powiedziała PAP podsumowując zjazd członek zarządu Związku Dużych Rodzin Trzy Plus Agata Arciszewska.

Zwróciła uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu w opinii publicznej zadawano głównie pytanie: czy realizować politykę prorodzinną? oraz Czemu to służy? Tymczasem obecnie ze względu na coraz bardziej widoczne negatywne skutki demografii większość już zrozumiała, że polityka rodzinna jest niezbędna, by państwo mogło funkcjonować. Teraz tylko dyskutujemy jak i jakimi narzędziami ją realizować” – wskazała.

W sobotę w Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się w formie hybrydowej panel społeczno-gospodarczy. Wśród prelegentów była m.in. minister rodziny Marlena Maląg, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, założycielka i wieloletnia prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” Joanna Krupska. Do uczestników przesłanie skierował premier Mateusz Morawiecki oraz para prezydencka.

Szef rządu podkreślił, że „rodzina jest fundamentem społeczeństwa i najlepszą inwestycją w przyszłość”. „Jej wzmocnienie, dzięki konsekwentnemu wprowadzaniu korzystnych rozwiązań w obszarze polityki prorodzinnej, a także polepszeniu sytuacji ekonomicznej, to kluczowe cele działania naszego rządu” – oświadczył.

Zaznaczył, że działaniom prorodzinnym sprzyjać ma m.in. sprawiedliwa polityka podatkowa czy projekt zwiększenia nakładów na służbę zdrowia”. Podkreślił, że „szereg udogodnień dla polskich rodzin zawiera także Strategia Demograficzna 2040”.

www.wnp.pl