Jakie wartości powinny przekazywać filmy animowane?

Opublikowano: 29 lipca 2021 r.

Wybierając filmy animowane warto je dobrać oczywiście do wieku dziecka, ale również skupić się na tym, jakie wartości ze sobą niosą. To bardzo ważne, aby przekazywać je już od najmłodszych lat. Pamiętajmy więc o tym, że to nie tylko rodzic jest mentorem dla swojego dziecka. Wiele wzorców czerpie ono także ze środowiska w jakim funkcjonuje, jak również treści z którymi ma do czynienia – czy to w książkach czy też we wspominanych filmach animowanych. Jakie więc są najlepsze dla najmłodszych? Podpowiadamy.

Filmy animowane, a ich dostosowanie do wieku

Warto wiedzieć o tym, że dzieci, które nie skończyły jeszcze 2. roku życia nie powinny raczej oglądać telewizji. Psychika malucha nie jest wtedy jeszcze w stanie odróżnić tego, co się dzieje naprawdę od realnych wydarzeń. Skupmy się raczej na tym, aby pokazywać dziecku świat namacalnie, bez pomocy elektroniki. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że im młodsze jest dziecko, tym jego skupienie uwagi na seansie jest analogicznie mniejsze. Już 3-letni maluch będzie w stanie obejrzeć kilkunastominutową bajkę, ale już na przykład rok później, z powodzeniem poradzi sobie ze zrozumieniem dłuższego seansu. Konieczne jest także dostosowanie treści, jakie przekazują bajki. Więcej informacji na temat ciekawych filmów dla dzieci znajdziemy w serwisie.

Jakie wartości powinny przekazywać filmy animowane?

Filmy animowane powinny przede wszystkim uczyć tego, że szacunek do drugiej osoby jest ogromnie ważny. To, jak traktujemy innych świadczy o naszej empatii, jak również człowieczeństwie. Szacunek należy się przecież nie tylko osobom najbliższym, ale także koleżankom, kolegom, nauczycielom czy też osobom starszym. Nie bez znaczenia pozostaje również empatia dla zwierząt. Jeśli dziecko będzie wiedziało, że nie powinno wyrządzać nikomu krzywdy, jak również to, że nie ma ludzi gorszych i lepszych, jego świat będzie pełen barw i zrozumienia.

Warto, aby filmy animowane pokazywały, jak radzić sobie z emocjami, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. Pamiętajmy o tym, że dziecko będzie musiało się z nimi mierzyć, bez względu na to, jak mocno rodzic będzie się starał uchronić je przed wszelkim złem. Odnośnie do emocji, tutaj także nie unikniemy wzruszeń, radości, ale i łez oraz rozczarowań. Dziecko od najmłodszych lat powinno wiedzieć, że istnieje zarówno dobro, jak i zło, ale warto, żeby miało świadomość tego, iż nie ma sytuacji bez wyjścia, a wszystko, co złe, kiedyś się skończy.

Czytaj także.

Produkcje dedykowane najmłodszym, to także ukłon w kierunku spełniania własnych marzeń oraz akceptacja siebie. Maluch musi wiedzieć, że jest wartościowy i nikt i nic nie może zachwiać jego pewności siebie.

www.ekai.pl