Biskupi w Niedzielę św. Rodziny: rodzina to fundament, wspólnota i przykład

Opublikowano: 27 grudnia 2021 r.

Małżeństwo jest fundamentem rodziny. Rodzice powinni dawać swoim dzieciom przykład chrześcijańskiego życia. Pierwszym i podstawowym celem rodziny chrześcijańskiej jest wspólnota, czyli komunia osób, a także wspólnota pokoleniowa. Kościół to rodzina rodzin złączonych sakramentem małżeństwa – wskazywali biskupi w Niedzielę Świętej Rodziny. W tym dniu w trakcie Mszy świętych zgromadzeni w kościołach małżonkowie tradycyjnie odnowili przyrzeczenia małżeńskie.

Modlitwa za rodziny, małżeństwa i dzieci odbyła się w niedzielę w wielu polskich świątyniach. W trakcie Eucharystii małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie a zgromadzonym w kościołach rodzinom udzielono indywidualnych błogosławieństw.

Działajmy przykładem swojego życia

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz podkreślał, że sakrament małżeństwa, tak jak i inne sakramenty, jest znakiem miłości Boga do człowieka. „Świat bardzo potrzebuje tego znaku. Ile razy odprawiam jubileusz małżeński i błogosławię małżonków na 50-lecie, 40- czy 25-lecie, tyle razy mówię: popatrzcie, jak realna miłość tych małżonków przez 50 lat jest wielkim znakiem, że można być wiernym, wiernym do końca, i trzeba – tak jak Pan Jezus, który oddał swoje życie za Kościół – umieć oddać swoje życie za rodzinę, oddać swoje życie dla małżeństwa. Tak wielką sprawą jest sakrament małżeństwa, za który dzisiaj Panu Bogu dziękujemy” – mówił metropolita warszawski.

– Odpowiedź nasza niech będzie tylko jedna: mówmy i róbmy swoje. Jako chrześcijanie, jako uczniowie Chrystusa, których Pan Jezus ustanowił znakiem tej miłości, która się objawiła w Betlejem, mówmy i róbmy swoje na co dzień, całym swoim życiem, a wtedy będzie ta dyskusja ze współczesnym światem przekonująca, bo będziemy działać nie tylko słowem, ale będziemy działać przykładem swojego życia – dodał kard. Nycz.

Po homilii małżonkowie, którzy uczestniczyli w Eucharystii w świątyni i poprzez Internet, mogli odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie, a metropolita warszawski podziękował za wszystkie małżeństwa i rodziny i powierzył je Bożej Opatrzności.

Dać przykład chrześcijańskiego życia

W archidiecezji krakowskiej w Niedzielę św. Rodziny rozpoczęła się peregrynacja Ikony Świętej Rodziny. W zakopiańskim sanktuarium Najświętszej Rodziny metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przywołał słowa św. Jana Pawła II z czerwca 1997, gdy Ojciec Święty spotkał się z dziećmi pierwszokomunijnymi. Podczas tego wydarzenia papież skierował słowa wdzięczności do rodziców, którzy przynieśli swe dzieci do chrztu, zobowiązując się do wychowywania ich w wierze. „Proszę was, nie rezygnujcie z tego nigdy. To rodzice w pierwszym rzędzie mają prawo i obowiązek wychowywać swoje dzieci, zgodnie z własnymi przekonaniami. Nie oddajcie tego prawa instytucjom, które mogą przekazać dzieciom i młodzieży niezbędną wiedzę, ale nie są w stanie dać im świadectwa [wiary, świadectwa rodzicielskiej troski i miłości. Nie dajcie się zwieść pokusie zapewniania potomstwu jak najlepszych warunków materialnych za cenę waszego czasu i uwagi, które są mu potrzebne do wzrastania w «mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” – mówił Ojciec Święty. Dodał, że jeśli rodzice chcą ochronić dzieci przed demoralizacją, muszą otoczyć je ciepłem swej miłości i dać przykład chrześcijańskiego życia. Arcybiskup podkreślił, że te słowa nadal są aktualne.

Kościół to rodzina rodzin

W Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc podziękował rodzicom za ich wysiłek wychowywania w wierze kolejnych pokoleń. – Pierwszym i podstawowym celem rodziny chrześcijańskiej jest wspólnota, czyli komunia osób, a także wspólnota pokoleniowa, czyli jedność matki, ojca, dzieci i krewnych. Rodzina, zapoczątkowana w przymierzu małżeńskim, urzeczywistnia się w pełni w rodzicielstwie. Zatem rodzina ma obowiązek pogłębiać więź na płaszczyźnie związku ciał i dusz, charakterów, serc, umysłów i dążeń osób ją tworzących – podkreślił metropolita katowicki.

Jak wskazał, badania socjologiczne prowadzone w okresie pandemii wykazały, że w sytuacji izolacji i dystansu na nowo zostały odkryte znaczenie i wartość rodziny. – Małżonkowie bardziej poznali siebie i swoje dzieci; mimo konfliktów budowano nową jakość relacji. Bardziej docenili pracę nauczycieli i wychowawców. Odżyły międzypokoleniowe więzi i wielopokoleniowe rodziny. Promocja małżeństwa i rodziny trwa i nigdy nie ustanie, bo Kościół to rodzina rodzin złączonych sakramentem małżeństwa – podkreślił abp Skworc.

Jesteście szczęśliwymi rodzicami? Mówcie o tym!

Zdaniem abp. Adriana Galbasa, bardzo dziś potrzeba małżeńskiego i rodzinnego świadectwa, które byłoby wyraźne, donośne i stałe. – Bo, słuchając tego, co często mówi się dzisiaj o małżeństwie i rodzinie, zwłaszcza w tzw. przestrzeni publicznej, można mieć wrażenie, że życie w rodzinie w taki sposób, do jakiego zachęca nas Kościół katolicki, jest albo niemożliwe, albo nieszczęśliwe, albo nienormalne. Że szczęśliwym to można być tylko w różnych związkach „małżeńskopodobnych”: partnerskich, konkubinackich, „wolnych”, jakby te małżeńskie były zniewolone, ale nie w katolickim małżeństwie i nie w katolickiej rodzinie. Dlatego wasze świadectwo jest tak dziś niezbędne. Temu, co na temat małżeństwa głosi ksiądz, złośliwi zawsze zarzucą, że jest teorią głoszoną przez kogoś nieznającego się na rzeczy. Wam takiego zarzutu postawić się nie da. Jeśli więc jesteście szczęśliwymi małżonkami, dziećmi i rodzicami – mówcie o tym!” – zaapelował w Augustowie do małżeństw hierarcha. Również tam małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie.

Rodzice, uczcie dzieci modlitwy

Biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz przypomniał rodzicom, że ich głównym zadaniem jest dawanie świadectwa o Chrystusie swoim dzieciom. – W sakramencie małżeństwa zaprosiliście przecież Jezusa, aby zamieszkał w waszych rodzinach, by stały się one domowym Kościołem, a wy na pierwszym miejscu spełniacie misję kapłanów tego sanktuarium – podkreślił. Wskazał, że rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi zwiastunami wiary, pedagogami i katechetami. – Dzieci, doświadczając miłości od was, nabierają przekonania, że Bóg jest miłością – zaznaczył. Zachęcił też rodziców, aby uczyli dzieci modlitwy, która będzie rozmową z Bogiem. Zaapelował, aby dawali przykład wierności przykazaniom Bożym. Wezwał ich również do życia Eucharystią.

Warto być dobrą rodziną

W katedrze łódzkiej bp Ireneusz Pękalski apelował: „Warto być dobrym dzieckiem na wzór Jezusa. Warto być świętą mamą na wzór Maryi. Dobrze być dobrym, świętym ojcem na wzór św. Józefa. Warto być dobrą rodziną na wzór Świętej Rodziny”. Podkreślił też, że bardzo ważne jest to, aby rodzice w obecności swoich dzieci okazywali sobie nawzajem, gestem lub słowem, jak bardzo się kochają.

Rodzina powstaje dzięki miłości

W Legnicy bp Andrzej Siemieniewski powiedział, że tylko miłość sprawia, że rodzina powstaje i tylko miłość może sprawić, by rodzina stawała się podobieństwem Bożego środowiska. Odwołując się do listu biskupów, jaki został odczytany w parafiach na Niedzielę św. Rodziny, biskup legnicki zwrócił uwagę, że chrześcijańska rodzina, która ma stawać się sanktuarium, w którym mieszka Bóg, powinna czerpać ze źródła, z którego może nabierać Bożej mocy do stawania się obrazem i podobieństwem miłości Boga. – Rodzina chrześcijańska powinna praktykować modlitwę rodzinną, małżeńską, świętowanie niedzieli i uroczystości, uczestnictwo w sakramentach. Przez to Bóg udziela swojej mocy, udziela swojej łaski. To jest źródło – zaznaczył.

Modlitwa za rodziny odbyła się m.in. także w katedrze gnieźnieńskiej. Modlitwą otoczono tam rodziny i małżeństwa, młodzież, która szuka swego miejsca w świecie, narzeczonych, dzieci, zwłaszcza te zaniedbane i porzucone, ale też wdowców i wdowy, którzy opłakują swoich małżonków oraz rodziny rozbite.

– Gdy Maryja i Józef zauważyli, że nie ma z nimi Jezusa, z niepokojem serca zaczęli Go szukać. Drogi rodzicu! Jeśli czujesz, że nie ma z tobą twojego dziecka, że nie ma go przy tobie emocjonalnie, psychicznie i duchowo, to zacznij je szukać, nim będzie za późno, nim pogubi się tak bardzo, że nie będzie już dla niego ratunku” – mówił wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Zbigniew Przybylski. Dodał, że każde dziecko, niezależnie od wieku, chce czuć się kochane, zauważane, doceniane, słuchane i szanowane.

W liście do małżonków z okazji Roku „Rodzina Amoris Laetitia” papież Franciszek zaapelował, aby rodzina stała się miejscem akceptacji i zrozumienia. – Zachowajcie w waszych sercach radę, której udzieliłem małżeństwom w trzech słowach: „proszę, dziękuję i przepraszam”. A kiedy pojawia się jakiś konflikt, „niech nigdy dzień rodziny nie kończy się bez pogodzenia się” – zwrócił się do rodzin na całym świecie Ojciec Święty.

Rok Rodziny Papież zainaugurował 19 marca 2021 roku, w piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej Amoris laetitia o pięknie i radości miłości rodzinnej. Zakończy się on 26 czerwca 2022 roku przy okazji Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie z Ojcem Świętym.

Święto świętej Rodziny obchodzono w różnych krajach i diecezjach od XVIII w. Do kalendarza liturgicznego Kościoła powszechnego wprowadził je papież Benedykt XV w 1921 r. Święto jest obchodzone w pierwszą niedzielę po uroczystości Bożego Narodzenia. W tym dniu Kościół modli się o świętość małżeństw i rodzin.

www.ekai.pl