Papież: rodziny są wystawione na ciężką próbę, chrońmy je przed rozbiciem

Opublikowano: 15 grudnia 2021 r.

Kościół w żadnym wypadku nie może rezygnować z głoszenia pełnego ideału małżeństwa. Duszpasterstwo musi wspierać małżeństwo i chronić je przed rozpadem – mówi Papież w kolejnym filmie z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek odnosi się do świadectwa rodziny pochodzącej z Demokratycznej Republiki Konga.

Członkowie kongijskiej rodziny Likesya mówią o małżeństwach, które przeżywają kryzys i dlatego tym bardziej potrzebują opieki duchowej, bliskości ze strony Kościoła, aby ponownie odzyskały zaufanie. Należy im przypominać, że kryzysy w małżeństwie nie trwają wiecznie i nie muszą prowadzić do rozbicia rodziny. Dlatego trzeba pomóc małżonkom w nawiązaniu dialogu, przebaczeniu sobie nawzajem i ponownym odkryciu radości, którą daje miłość – mówi pani Likesya.

Nawiązując do tych słów Papież przyznaje, że dziś kruchość rodzin jest wystawiona na ciężką próbę.

„Kościół ma za zadanie dotrzeć do tych, którzy chcą pozostać blisko Boga, pomóc im przekształcić porażki i cierpienia w okazje do podążania ku pełni Ewangelii. Uważne duszpasterstwo rodzin wie, jak przyjmować, towarzyszyć, rozeznawać i integrować we wspólnocie kościelnej, nie za pomocą prostych i banalnych recept, ale dzięki spojrzeniu, które naprawdę potrafi rozeznawać i rozróżniać sytuacje. W żadnym wypadku Kościół nie może zrezygnować z proponowania pełnego ideału małżeństwa: dzisiaj, zamiast duszpasterstwa niepowodzeń, potrzebujemy duszpasterstwa umacniającego małżeństwa i zapobiegającego ich rozpadowi! Jest wiele możliwych małych kroków, które ludzie mogą zrobić, a małe kroki są zawsze miłe Bogu. W każdej sytuacji ważne jest, aby używać balsamu miłosierdzia, aby ukoić rany i sprawić, by ludzie czuli się przyjęci, przy jednoczesnym poszanowaniu prawdy. Trzeba uczyć przebaczenia, zrozumienia i nadziei.“

www.vaticannews.va