Rodzina reaktywacja. Inspirujące historie małżeństw na antenie Radia Warszawa

Opublikowano: 15 grudnia 2021 r.

Zakochanie, zaręczyny, ślub, dzieci… Każdy z tych etapów ma swoje radości ale także – trudności. Jak radzą sobie z nimi małżonkowie? Opowiedzą o tym w wyjątkowym cyklu reportaży „Rodzina reaktywacja” emitowanych na antenie Radia Warszawa.

Cykl reportaży „Rodzina reaktywacja” to niezwykła opowieść o małżeństwie i rodzinie, w której głos zabiorą sami małżonkowie. W cyklu małych historii, które złożą się na jedną opowieść, będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto nie odkładać decyzji o ślubie i posiadaniu licznego potomstwa. Naszym celem jest także – poprzez świadectwo doświadczonych rodziców – pokazanie sposobów na świadome przygotowanie się młodych do pełnienia nowych ról życiowych i funkcji społecznych wyjaśniają twórcy projektu.

Blaski i cienie małżeństwa

Małżeństwa opowiedzą o trudnościach a także radościach dnia codziennego na każdym etapie życia – od zakochania, przez narzeczeństwo i pierwsze kłótnie, przez ślub, pierwsze lata budowania relacji, pojawianie się kolejnych dzieci, także dzieci z niepełnosprawnością, aż po konflikty, kryzysy w życiu małżeńskim – o różnym podłożu – i rodzinnym pojawiające się na rożnych etapach, aż do opuszczenia przez dzieci gniazda rodzinnego i umacnianie relacji małżeńskiej z dużym stażem.

Wszystko po to, by przedstawić jak najpełniejszy obraz małżeństwa jako najlepszego środowiska opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci. Ponadto poprzez opowieści par z różnym stażem relacji, unaocznimy problemy, kryzysy, które mogą pojawić się na różnych etapach budowania relacji narzeczeńskich, małżeńskich, rodzinnych, jednocześnie pokazując sposoby radzenia sobie z trudnościami i konfliktami zaproponowane przez pary, którym udało się je przezwyciężyć i także dzięki temu umocnić relacje.

Inspiracja i konkretna pomoc

Każda audycja będzie rozpoczynała się od podania kilku informacji porządkujących: imion małżonków, daty ich ślubu, stażu małżeńskiego, liczby dzieci. Informacje te mają na celu nakreślić tło historii, pokazać także obecność w społeczeństwie licznych par na różnych etapach życia małżeńskiego i rodzinnego. Następnie głosami małżeństw, rodziców, dzieci zostanie opowiedziana krótka historia skupiona wokół jednego tematu, np. zaręczyny, oziębłość, kłótnie małżeńskie, świętowanie, nauka w domu, obowiązki domowe, zostanę mamą, poronienie, umacnianie więzi.

Łącznie powstanie 30 reportaży radiowych, które będą emitowane w każdą sobotę i niedzielę od 18 września do 26 grudnia 2021 r. o godz. 16:30. Dodatkowo w każdy wtorek począwszy od 21 września 2021 r. w godzinach 18-20 będzie można skorzystać z poradnictwa rodzinnego. Na telefony będą czekali doradcy życia rodzinnego z wieloletnim doświadczeniem.

POSŁUCHAJ AUDYCJI:

(Artykuł będzie uzupełniany o kolejne audycje w każdy poniedziałek)

I. Zakochanie. Początki relacji bywają zabawne. Historia Marysi i Maćka rozpoczęła się od nadepniętej stopy i jajecznicy, której Marysia nie chciała zjeść… Potem były długie rozmowy i krok po kroku rodziło się uczucie… W jaki sposób? O tym opowiedzą bohaterowie reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

II. Zaręczyny. To pierwsza poważna decyzja na drodze do wspólnego życia – w ich przypadku moment ten przyszedł dość szybko, choć nie z zaskoczenia. Zaskoczyła ich pogoda, zaskoczyło miejsce i jeszcze kilka drobnych szczegółów, o których opowiedzą Dorota i Dominik w reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

III. Ostatnia prosta – przygotowania i wątpliwości. Brali udział w kursie antymałżeńskim! Gorące dyskusje po warsztatach sprawiły, że Ela oddała pierścionek zaręczynowy. Wrócili do siebie, bo miłość i zrozumienie były silniejsze! Dziś świętują 15. rocznicę ślubu. O poznawaniu siebie, świadomym przeżyciu przygotowania do małżeństwa opowiedzą Ela i Marcin. Reportaż przygotowała Ewa Pietrzak.

IV. Ślub. Jedyny taki dzień w życiu – ona w białej sukni, on w garniturze. Stres, adrenalina, radość i łzy. Tego dnia Patrycja i Jakub powiedzieli sobie sakramentalne „tak” na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie… już na zawsze! Jak wyglądał ten dzień? Jakie emocje im towarzyszyły? Który moment był dla nich najważniejszy i jaką rolę odegrała pogoda – momentami niezwykle kapryśna tego dnia? O tym opowiedzą bohaterowie reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

V. Nasz dom. Ania i Andrzej od razu po weselu wyjechali do Rzymu. Po powrocie z podróży poślubnej przekroczyli po raz pierwszy próg swojego nowego domu… Zależało im na tym, by dom miał duszę i żeby był otwarty na wizyty rodziny, znajomych i nieznajomych, którzy często do nich wpadają. A – jak sami mówią – rozmawia się najlepiej przy kawie lub herbacie i szkockich shortbreadach w słonecznej kuchni w ich wspólnym domu, który z uśmiechem razem budują na razie tylko we dwoje. Na reportaż zaprasza Weronika Ostrowska.

VI. Jestem w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i cały świat nagle zaczął wyglądać inaczej. Stali się rodzicami! I Marysia, i Karol myśleli o tym wcześniej, ale teraz to rzeczywistość. Pod sercem Marysi rozwija się ich wspólne dziecko – Noemi, z którą już teraz starają się nawiązać relację. Ich serca zaczęły przygotowywać się do nowych ról, a dom powoli wypełnia się obecnością dziewczynki, którą niebawem będą mogli wziąć na ręce… O niezwykłych miesiącach oczekiwania na dziecko opowiedzą bohaterowie reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

VII. Narodziny. Kolejny początek. Wspaniała Rodzina, ich Dom emanuje Miłością i Pokojem. Małgorzata i Krzysztof dzielą się z nami historią narodzin swojego synka Frania. Jak przygotowywali się do tego wydarzenia, co im pomogło? Kto dziś jest w Centrum ich życia, jak dbają o swoją Relację? Na reportaż zaprasza Ewa Pietrzak.

VIII. Rodzina czy praca. Aktorskie małżeństwo- które do perfekcji po 15-tu latach opanowało logistykę. Zgodnie powtarzają, że czas to Miłość. Jak radzą sobie z rodzicielskimi dylematami? Ile razy spotkali się na planie filmowym? O tym bohaterowie reportażu- Ewy Pietrzak- Małgosia i Ksawery.

IX. Będzie nas czworo. Jak urodziła się Klara, Paulina nie widziała świata poza nią i mówiła Damianowi, że ta miłość jest tak wielka, że nie da się mieć więcej dzieci… Ale przyszedł dzień, kiedy na teście zobaczyła znów dwie kreski. Z radości razem z Klarą przygotowała dla męża na kolację gofry i tak rozpoczęli rodzinne oczekiwanie na narodziny Antosia… Był to czas umacniania więzi, ale i próby dla małżonków, co związane było z możliwą chorobą dziecka. O niepewności i zaufaniu oraz o budowaniu więzi małżeńskiej w czasie drugiej ciąży opowiedzą Paulina i Damian Szmaglińscy w reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

X. Poronienie. Utrata dziecka to temat bolesny. Nigdy nie zapomina się o ukochanej córeczce. Jak przeżyć żałobę, dlaczego jest ona taka ważna? Co bohaterom reportażu Monice i Łuakszowi Trojanowskim  pomogło znaleźć nadzieję i pocieszenie? O tym w reportażu Ewy Pietrzak.

XI. Będziesz miała siostrę! Jak wygląda przygotowanie na narodziny drugiego dziecka? Kiedy Monika była w ciąży – Maja- pierwsza córka także weszła w stan błogosławiony- wkładała sobie pod bluzkę różne szmatki, albo ulubionego Misia- by upodobnić się do swojej Mamy. Jak przywitała Małgosię, czego obawiali się rodzice – jak maleńka siostra wkupiła się w łaski tej starszej? Czy rzeczywiście drugie dziecko to Rodzinna Rewolucja? O tym bohaterowie reportażu Ewy Pietrzak- Monika i Rafał Odrobińścy

XII. Dziadkowie, wnuki i rodzice. Babcia nie miała dylematów, by po narodzinach pierwszej wnuczki przejść na wcześniejszą emeryturę, a w ten sposób pomóc swoim dzieciom i brać czynny udział w wychowaniu i opiece nad wnukami. A dziś Janina i Marian – rodzice dwojga dzieci, dziadkowie 6 wnucząt wspominają pierwsze kroki i słowa swoich wnucząt. Kochają je bezgranicznie. Chcą im przychylić Nieba. Dziś ich dzieci pytają.. Jak tego dokonaliście, czy nie męczyły Was te pobudki o 4ej rano, by dojechać do dzieci i wnucząt z jednej dzielnicy Warszawy do Drugiej? To był nasz przywilej- zgodnie odpowiadają bohaterowie reportażu Ewy Pietrzak

XIII. Musimy trzymać się razem. Gdy brali ślub, z pełnym przejęciem wypowiadali słowa przysięgi małżeńskiej. Wtedy nie sądzili, że nadejdzie czas poważnej próby ich miłości… Kryzys przyszedł na nich jak fala tsunami. I choć początkowo się mu poddali, to później postanowili zawalczyć o małżeństwo i rodzinę… Dlaczego nie warto się nie poddawać? W jaki sposób odbudować miłość małżeńską? Jakie skutki dla dzieci mogą mieć trudne relacje rodziców? O tym opowiedzą Karolina i Karol, rodzice Basi, Zosi i Jasia w reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

XIV. Szkoła. Kim oni będą? Pierwszy dzień w szkole to bardzo ważny moment zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jest wzruszenie, łzy, obawy – jak to teraz będzie. To mała rewolucja, początek kolejnego etapu życia rodzinnego. Jak zmieniają się potrzeby dzieci, kiedy idą do szkoły? Czym kierowali się rodzice w wyborze placówki? Jak dbają o relację małżeńską i bliskie relacje z dziećmi? O tym opowiedzą Zosia i Marcin, rodzice Hani, Maksia, Benia i Józia w reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska

XV. Przy wspólnym stole. Dla nich wspólny stół to wielkie i ważne spotkania! Jednoczenie rodziny- aspiracje, zadania i plany na przyszłość! Stół w ich domu to także symbol stołu eucharystycznego- przy którym wspólnie nabierają sił. Swoją historią podzielą się z nami muzykalni, wysportowani rodzice 4 dzieci- Basia i Marcin. Na reportaż zaprasza Ewa Pietrzak.

XVI. Szkoła, praca, dom… Nuda? Rodzinna rutyna. Ponad 25 lat stażu małżeńskiego! To budzi podziw. Czy mają receptę na udany związek? Czy w małżeństwie zdarza się tzw. zjawisko „nudy”? Zgodnie przyznają, im więcej dzieci, tym mniej szans na rutynę i nudę w rodzinie- bo pociechy mogą być nieprzewidywalne. Jak dbają o swoją relacje, co sprawia, że nuda nie wkrada się do ich życia?

XVII. Kolejny pasażer w brzuch. Czworo dzieci, każde z nich planowane, najmłodsza Emilka miała już ponad roczek. Życie rodzinne Magdy, Przemka i ich gromadki zaczęło się normować do tego stopnia, że Magda zaczęła myśleć o powrocie do pracy. Nic nie zapowiadało, że zdarzą się jeszcze jakieś niespodzianki. Ale Pan Bóg miał w planach jeszcze Benia, który okazał się dla nich całkowitym zaskoczeniem. Jak zareagowali na wiadomość o piątym dziecku? W jaki sposób życie rodzinne zmieniło się w czasie, gdy Magda była w ciąży? Czy kolejna ciąża to już rutyna? O kolejnym już w ich życiu oczekiwaniu na dziecko opowiedzą Magda i Przemek, rodzice Zosi, Franka, Heli, Emilki i Benia.

XVIII. Tata bohaterem domu. W tym domu tata zabiera dzieci na wyprawy w kosmos, chodzi z nimi nocą nad Wisłę, a także… często przyznaje się do swoich błędów. Tomek nie jest typowym ojcem – jego dzieci mówią, że jest wyjątkowy i ma w sobie dużo z dziecka, z czym czasem przychodzi mierzyć się Oli – jego żonie, która wiedziała, że z takim mężem będzie miała barwne życie. Jak radzi sobie z codziennymi wyzwaniami? Czy jest idealnym tatą? O tym opowiedzą Ola, Tomek i ich wesoła gromadka – Marysia, Gabrysia, Weronika, Tadzio i Stefania w reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

XIX. Nie ma jak u mamy. Macierzyństwo- wielkie błogosławieństwo, dar i Tajemnica. Jak zmienia ono kobietę, w jaki sposób jej mąż obserwuje te przemiany i wspiera ją w tej życiowej misji? Co się dzieje, kiedy ukochane dziecko cierpi z powodu choroby? Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Prawdziwymi bohaterkami są mamy czuwające nad łóżeczkiem swojego chorego dziecka – mówi Iga. Tym razem w roli głównej – terapeuci, autorzy małżeńskich warsztatów, którzy wspierają innych w rodzinnych działaniach dają im nadzieję- Iga i Konrad Grzybowscy- rodzice 4 dzieci. Zaprasza Ewa Pietrzak

XX. Kłótnie i rozłamy. Szkoła przebaczenia i miłości. Relacja to komunikacja mówią bohaterowie reportażu Ewy Pietrzak- Anna i Remigiusz Mierzęccy. Czym wg nich jest kłótnia i jakie są jej źródła? Jak dbają o swoją relacje i jaką rolę odgrywa tutaj ich temperament? Papież Franciszek zalecał rzucanie talerzami- jak zatem wygląda ich zastawa? Konkretnym wsparcie dla nich jest wspólnota,w której spotykają małżeństwa o podobnych problemach, mają także wspólne powody do radości. A jakie wnioski z własnych obserwacji rodziców mają ich synowie? Tym razem w radio Warszawa mistrzowie komunikacji Anna i Remigiusz.

XXI. Rocznice i randki. On siedzi i nie może od niej oderwać wzroku… Lekko się uśmiecha i trzyma ją za rękę jakby poznali się niedawno. Po niej widać, że uwielbia jak mąż tak na nią patrzy, choć trochę się krępuje, bo akurat teraz nie są sami. Może trudno w to uwierzyć, ale Basia i Janusz po 22 latach małżeństwa są wciąż w sobie zakochani. Chętnie okazują sobie czułość, piją ze sobą kawę, randkują, a ich dzieciom bardzo podoba się, że rodzice tak mocno się kochają. Jak dbają o relację? Jaką rolę w jej umacnianiu pełni świętowanie rocznic i chodzenie na randki? O cudzie, jakim jest ich małżeństwo i rodzina opowiedzą Basia i Janusz, rodzice Marysi, Hani, Zosi, Franka i Tereski.

XXII. O nauce samodzielności i posłuszeństwie. Konflikty? Jakie konflikty? Chyba nie w tej rodzinie… A przynajmniej tak twierdzi szesnastoletni Józef, który ma wiele nietuzinkowych pomysłów. A jak mówi Maciek, jego tata, taki już się urodził. Ula ma 14 lat, od dziecka potrafiła szybko nawiązywać znajomości, dziś docenia, że ich rodzice – Ada i Maciej – w wychowaniu dają dzieciom dużą przestrzeń wolności, choć jak trzeba to doradzą i zawsze można do nich przyjść i porozmawiać. O utrzymywaniu bliskiej relacji z nastoletnim dzieckiem i zaletach wielodzietnej rodziny opowiedzą Ada i Maciek, rodzice Zosi, Franciszka, Józefa, Uli, Przemka i Mani.

XXIII. Czy zdradę można wybaczyć? W ich ciepłym domu ciszy raczej nie ma. Słychać gwar młodszych dzieci i ważne dyskusje tych starszych. Bohaterkami reportażu są Anna i Andrzej. Ich historia daje Nadzieję! Poznali się 28 lat temu, są małżeństwem od 23 lat z… 13-letnią przerwą. Jak wyglądała ich droga powrotu do relacji? Co musieli sobie wybaczyć? Czy zdrada przekreśla powrót? Jaką role odegrała tutaj peregrynacja obrazu Matki Bożej? O tym w reportażu Ewy Pietrzak.

XXIV. „Ciąża? To już nie dla nas”. Byli po czterdziestce gdy dowiedzieli się, że ponownie zostaną rodzicami. By powiedzieć o tym swoim synom, zaprosili ich do restauracji i podczas wykwintnej kolacji podzielili się tą wiadomością. Obaj synowie się ucieszyli, były łzy wzruszenia, a jeden z nich dodał: „Matko Boska Częstochowska! Będę miał 18 lat kiedy urodzi się moje młodsze rodzeństwo”. Gdy do rodziny przychodzi dziecko, zmienia się wszystko. Jedna pani doktor proponowała im specjalistyczne badania prenatalne. Poszukali innego specjalisty. Inny lekarz po prostu ich wspierał i cieszył się podczas każdego usg. Jak wygląda rodzicielstwo, gdy człowiek ma – teoretycznie – wszystko poukładane? Ile miłości i radości wniosła w ich życie Anusia? Co dla nich jest największym błogosławieństwem? O tym w reportażu Ewy Pietrzak.

XXV. Jak one szybko rosną! Wspólne życie Kasi i Roberta od początku było pełne barw, bo… poznali się przy sztalugach. Dziś są 27 lat po ślubie, a ich dzieci powoli się usamodzielniają, by niebawem opuścić rodzinne gniazdo. W jaki sposób zmieniają się relacje, gdy dzieci stają się dorosłe? Na jakie trudności napotykają rodzice? Dlaczego ważne jest świadome budowanie relacji małżeńskiej na każdym etapie życia? O tym opowiedzą Kasia i Robert, rodzice Janka, Wojtka, Leszka i Heli w reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.

XXVI. Puste gniazdo. Ponad 30 lat małżeństwa, a on wciąż jest zafascynowany swoją żoną, choć jak sam twierdzi miał ogromne wątpliwości, czy da się przeżyć z jedną kobietą całe życie. Dziś Beata i Bartosz wciąż są w sobie zakochani, planują wspólne podróże i twierdzą, że to, co najlepsze wciąż przed nimi, bo mówią, że po prostu lubią ze sobą być… a to, że wszystkie dzieci są już samodzielne i nie mieszkają z nimi traktują jako sukces. Jak zmieniło się ich życie po tym, jak dzieci odeszły z domu? Co sprawiło, że ich małżeństwo nadal kwitnie? O tym opowiedzą Beata i Bartosz, rodzice Basi, Marcina, Kuby i Sandry w reportażu, który przygotowała Weronika Ostrowska.