Bp Śmigiel: Kościół w Polsce zrobi wszystko, by pomóc Ukraińcom

Opublikowano: 16 marca 2022 r.

Pomoc oferowana Ukraińcom będzie musiała trwać wiele tygodni a może i lat, a Kościół w Polsce zrobi wszystko, by takiej pomocy udzielać – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel. Podczas obrad Episkopatu w Warszawie przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny mówił też o czerwcowym kongresie w Rzymie wieńczącym Rok Rodziny i udziale Polaków w tym wydarzeniu.

Ustanowiony przez Papieża Franciszka Rok Rodziny Amoris Laetitia rozpoczął się 19 marca 2021 r. Zakończy się podczas X Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie od 22 do 26 czerwca. Jednocześnie obchody odbędą się na poziomie diecezji i parafii.

Do Rzymu uda się – w ramach delegacji z naszego kraju – pięć rodzin z różnych diecezji oraz kilku duszpasterzy i biskupów, w tym bp Wiesław Śmigiel. W rozmowie z KAI duchowny zaznaczył, że Kongres organizowany wówczas z udziałem rodzin z całego świata będzie próbą refleksji nad jej współczesną kondycją. Zaznaczył, że sytuacja ta na poszczególnych kontynentach a nawet krajach jest bardzo różna.

„Spotkanie w Rzymie będzie okazją do poznania różnych rzeczywistości i wymiany opinii – powiedział bp Śmigiel. – Myślę, że dla nas będzie to bardzo ceny wyjazd, bo usłyszymy świadectwa rodzin z całego świata. Chcemy przyjrzeć się różnym realiom ale też zobaczyć to, co jest uniwersalne” – zapowiada ordynariusz toruński.

Bp Śmigiel zwrócił uwagę, że kluczowym wyzwaniem dla rodzin w Polsce jest laicyzacja. „O ile kilkanaście lat temu opisując polskie realia mówiło się o pełzającej laicyzacji, o tyle dziś ona galopuje” – powiedział duchowny zaznaczając, że to zjawisko dotyka także małżeństw i rodzin.

Biskup poinformował o przygotowaniu – w językach polskim i ukraińskim – specjalnych broszur z materiałami formacyjnymi dla małżeństw i rodzin. Dotyczą one zagrożeń jakie wiążą się z treściami obecnymi w świecie wirtualnym i związanych z tym problemów wychowawczych. Broszurę wydano także w języku ukraińskim ponieważ, jak wskazał bp Śmigiel, wśród Ukraińców szukających schronienia w Polsce jest bardzo wiele matek z dziećmi i opisywane problemy będą dotyczyły także dzieci i młodzieży z tego kraju.

Materiały nie proponują formacji typowo religijnej lecz raczej wychowawczą – tłumaczy przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny – mają więc wartość uniwersalną. Teksty mogą więc okazać się pomocna niezależnie od wyznania, a więc zarówno dla grekokatolików, prawosławnych czy ochrzczonych w Kościele rzymskokatolickim.

Materiały, które zostały opracowane przez duszpasterstwo rodzin w Poznaniu, trafiają obecnie do poszczególnych diecezji w całym kraju.

Podczas zebrania plenarnego KEP bp Śmigiel zachęcił też biskupów do rozszerzenia programu „Rodzina rodzinie”, utworzonego przed laty z myślą o pomocy Syrii, na uchodźców z Ukrainy. „To są ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy i to pomocy rozpisanej na wiele tygodni, miesięcy, może i lat” – zauważył biskup. Dodał, że wymaga to od Polaków hartu ducha, odpowiedniego przygotowania długofalowego wsparcia i cierpliwości, tym bardziej, że na pewno na tej drodze pojawią się także problemy.

„To jest wielkie wyzwanie dla państwa, ale Kościół w Polsce nie ucieka przed wyzwaniem związanym z koniecznością wielkiej pomocy Ukrainie – powiedział ordynariusz toruński. – Uważamy, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy i wykorzystać wszystkie instytucje, które mamy do dyspozycji, z Caritas na czele, żeby udzielić wszechstronnej pomocy” – podkreślił bp Wiesław Śmigiel.

Wojna w Ukrainie i pomoc humanitarna świadczona przez Kościół w Polsce jest tematem przewodnim dwudniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończy się dziś w Warszawie.

 www.ekai.pl