Rodzinny kapitał opiekuńczy. Rodzice: to dobre i przemyślane świadczenie

Opublikowano: 18 maja 2022 r.

Inwestowanie w przyszłość dzieci oraz ich wychowanie to fundament dobrze funkcjonującej i szczęśliwej rodziny. Pomaga w tym rodzinny kapitał opiekuńczy, który stał się nowym, realnym wsparciem dla wielu osób z małymi dziećmi w Polsce. „Pozwala przede wszystkim na częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem”. „Umożliwia dofinansować rodzinne wyjazdy na ferie lub wakacje”. „Pomaga w zakupie mleka, ubranek i zabawek” – to tylko niektóre z opinii na temat świadczenia, które kierowane jest do ok. 615 tys. dzieci.

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) podnosi jakość życia wielu polskich rodzin ułatwiając ich rozwój oraz planowanie spokojnej przyszłości. To dodatkowy instrument wsparcia umożliwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową.

Dofinansowanie weszło w życie od 1 stycznia 2022 r. i przysługuje bez względu na dochód rodziny. Jego wysokość to nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Kierowane jest do rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończonego 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą by środki był wypłacany po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok. Całkowita kwota tego świadczenia dla rodzin wyniesie w 2022 roku ok. 3,1 mld zł.

O tym, jak ważne jest to wsparcie, najlepiej powiedzą sami rodzice.

„Widzimy jak dużą pomoc otrzymują rodzice”

Monika i Grzegorz Czechowscy z Warszawy stanowią szczęśliwą sześcioosobową rodzinę. Z perspektywy lat widzą jaką pomoc od państwa otrzymywali kiedyś i jaką otrzymują teraz.

– Jesteśmy rodzicami, którzy od zawsze pracowali i dbali o to, aby dzieciom niczego nie brakowało. Pieniądze uzyskane z rodzinnego kapitału opiekuńczego są dla nas obecnie istotnym, dodatkowym wsparciem. W przeszłości, będąc młodymi rodzicami, odczuwaliśmy brak pomocy finansowej ze strony państwa. Z perspektywy czasu widzimy, jak duże wsparcie otrzymują dziś rodzice – mówią Czechowscy.

 „Dobre i przemyślane świadczenie wspierające rodziny”

Te środki są równie ważne dla Anny Kur z Warszawy matki trójki dzieci, która korzysta z RKO od lutego br. Przyznaje, że to dobre i przemyślane świadczenie wspierające rodziny.

– Dzięki niemu możemy pokryć koszty różnych zajęć dla naszych pociech oraz mamy pieniądze na bieżące potrzeby najmłodszej córki. Uważamy, że jest to doskonała inwestycja w dzieci oraz pomoc dla wszystkich mam – mówi Anna Kur.

Rodzinny kapitał opiekuńczy wspiera budżet domowy Ewy Grabarz z Ciechanowca mamy dwójki pociech. Otrzymuje ona dodatkowe środki na córkę Wiktorię.

– Te pieniądze pozwalają na inwestowanie w przyszłość mojego dziecka oraz opłacenie jego dodatkowych atrakcji w czasie wolnym takich jak występy czy basen. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wsparcia. Cieszymy się, że możemy skorzystać z dodatkowych funduszy – zaznacza Ewa Grabarz.

„Środki zapewniające spokojne i szczęśliwe dzieciństwo”

Z kolei dla rodziny Jędrasik z Kielc otrzymywane środki z rodzinnego kapitału opiekuńczego są dobrą inwestycją w kulturę i pozwalają spokojnie patrzeć w przyszłość.

– Możemy pozwolić sobie na rodzinne wyjścia do teatru. Ubrania, zabawki, wyjścia – wszystkie te rzeczy kosztują coraz więcej, ale dzięki wsparciu, które otrzymujemy, możemy zapewnić naszym dzieciom spokojne i szczęśliwe dzieciństwo – mówią Jędrasikowie.

Dodatkowe wsparcie w ramach RKO otrzymuje również Ewelina Kruk z Kielc, która przeznacza je na potrzeby związane z wychowaniem dzieci.

– Zakupy mleka, ubranek czy środków do pielęgnacji maluchów, ale też na dofinansowanie wyjazdów rodzinnych na wakacje. Uważa, że jest to duża pomoc dla wszystkich rodzin z dziećmi. Przeznaczone wsparcie można wykorzystać również na inwestowanie w naukę i zainteresowania dziecka – podkreśla Ewa Kruk.

„Jesteśmy zadowoleni, że powstał nowy projekt społeczny”

Rodzina Kostrzyńskich z Ciechanowca inwestuje otrzymane środki z rodzinnego kapitału opiekuńczego w rozwój dziecka i poszerzanie jego zainteresowań.

– Dzięki dodatkowym środkom, możemy uczyć dziecko języka angielskiego. Jesteśmy zadowoleni, że powstał nowy projekt społeczny – mówi Agnieszka Kostrzyńska.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że do końca kwietnia br. na wypłaty rodzinnego kapitału opiekuńczego przeznaczono już 1,36 mld zł. Przyznano już 471,6 tys. świadczeń.

www.gov.pl