Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP: Kościół jest naszą rodziną, to największy dar

Opublikowano: 2 czerwca 2022 r.

Kościół jest naszą rodziną i jeśli uda nam się przekazać tę prawdę ludziom to będzie to największy dar, jaki oni otrzymają. Każdy z nas jest zupełnie inny, ale wszyscy jesteśmy kochani w Kościele i przez Kościół. Tak jak w rodzinie – powiedział bp Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

W dniach 2-5 czerwca br. odbywała się Ogólnopolska Sesja Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego w Laskach, koło Warszawy. W tym roku jako temat spotkania zaproponowano posługę osób świeckich w środowiskach lokalnych.

W trakcie homilii bp Wiesław Śmigiel podkreślił znaczenie jedności w życiu Kościoła i wspólnot rodzinnych. Przypomniał, że krótko przed śmiercią Jezus modlił się właśnie o jedność wśród Jego wyznawców. Biskup zaznaczył, że podziały są jednym z największych problemów ludzkości, także Kościoła. Bp Śmigiel dodał, że jedność jest istotnym warunkiem trwania i rozwoju Kościoła.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP przypomniał, że w przygotowaniu ludzi do małżeństwa ważne są kwestie merytoryczne i techniczne, ale priorytetem jest zawsze wprowadzenie ich w przestrzeń wiary, „w doświadczenie pięknego Kościoła i małżeństwa, które jest wspólnotą zbudowaną na fundamencie wiary”.

Obecny na spotkaniu duszpasterz małżeństw ks. Maciej Dalibor SDB  podkreślił potrzebę życia na co dzień radością płynącą z tajemnic paschalnych. Zaznaczył, że Boża łaskawość przewyższa ten świat. „Moim celem jest świętość. Świat przeminie, a łaska Boga nie przeminie. Chrystus już sobie ze wszystkim poradził, już wszystko zwyciężył. Zwycięstwo w moim życiu ma się dokonać Jego zmartwychwstaniem” – mówił ks. Dalibor.

Warsztaty dla diecezjalnych doradców życia rodzinnego poprowadził Maciej Wiśniewski, specjalista w zakresie zarządzania, skutecznej komunikacji i organizacji. W trakcie zajęć uczestnicy poznawali swoje typy osobowości, żeby doceniać ich różnorodność i umieć się porozumiewać z ludźmi, którzy mają odmienne style komunikacji.

„Pracowaliśmy również nad zagadnieniami związanymi z konfrontacjami, które wbrew pozorom nie są czymś złym, a bardziej czymś dobrym. Są metodą na budowanie relacji, które zaczynają niepokoić, być może się psuć. Rozmawialiśmy na temat porozumiewania się bez przemocy jako jednej z metod pozytywnej konfrontacji” – podsumował Maciej Wiśniewski.

Jakie narzędzia do swojej posługi otrzymali uczestnicy warsztatów? „Spotykanie się z małżonkami to jest kwestia budowania relacji. Chodzi o to, w jaki sposób ci liderzy będą wpływali na ludzi, którzy do nich się zgłaszają. W jaki sposób wzajemnie na siebie wpływają budując atmosferę w swoich ośrodkach” – przekazał w wypowiedzi dla Family News Service Maciej Wiśniewski. „Myślę, że to jest właśnie coś takiego, co może być wykorzystywane w celu budowy lepszego, bardziej angażującego środowiska pracy. Chodzi o to, żeby dobierać odpowiedni styl komunikacji, język, dostrojenie się do tych ludzi, żeby być bardziej skutecznym w tym do czego są powołani” – podkreślił.

Sesja w Laskach była kolejnym elementem przygotowania do Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się pod przewodnictwem papieża Franciszka w Rzymie w dniach 22-26 czerwca br.

Z myślą o jak najlepszym przygotowaniu do czerwcowych uroczystości w Rzymie Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował specjalne materiały duszpasterskie, które można znaleźć na http://kodr.pl/category/x-swiatowe-spotkanie-rodzin/.

fot. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin

fot. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin

fot. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin

fot. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin