Z inicjatywy rodziców powstały dwie formy modlitwy różańcowej: Różaniec rodzin i Różaniec rodziców za dzieci

Opublikowano: 24 października 2022 r.

Różaniec Rodzin powstał 25 listopada 2018 r., w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. 18 maja 2019 r., w 99 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, odbyła się oficjalna inauguracja Różańca Rodzin. Uczestnikami Różańca Rodzin są rodziny, małżeństwa, osoby samotne, ale również pojedynczy członkowie rodzin, którzy z różnych względów nie mogą podjąć modlitwy wspólnie ze swoją rodziną. Członkowie Różańca spotykają się codziennie na modlitwie we własnych rodzinach i dołączają do tej modlitwy jedną dziesiątką różańca, przypisaną na dany miesiąc.

Do zorganizowanej formy Różańca Rodzin można dołączyć poprzez:

Spotkania modlitewne Różańca Rodzin odbywają się raz w miesiącu, w drugą sobotę miesiąca, w bazylice Najświętszej  Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie o godz. 11:00. Więcej informacji o tej inicjatywie można znaleźć na stronie: https://niepokalanow.pl/klasztor/informacje/rozaniec-rodzin

Różaniec rodziców za dzieci powstał w katolickiej wspólnocie modlitewno-ewangelizacyjnej Marana Tha w Gdańsku-Oliwie w 2001 roku. Wszystko rozpoczęło się od rekolekcji, w których uczestniczyli małżonkowie Ewa i Ireneusz Rogalowie z Gdańska. Uświadomili sobie wtedy, że własne upadki, zaniedbania i słabości mogą wpływać na życie ich dzieci. Wpadli na pomysł, aby w większej grupie rodziców rozpocząć modlitwę w intencji swoich dzieci.

W jaki sposób założyć Różaniec rodziców?  W parafii organizuję się „niedzielę zapisów”. Ks. Proboszcz przekazuję tę informację w czasie ogłoszeń parafialnych, a założyciele grupy różańcowej w parafii czekają dla chętnych rodziców przy stoliku, na placu przed kościołem. Informacja znajduje się również na stronie internetowej parafii oraz na stronie ogólnopolskiej www.rozaniecrodzicow.plZ tej formy zgłoszenia rodzice też korzystają.

Rodzic codziennie modli się przydzieloną tajemnicą – dziesiątką różańca, którą samodzielnie zmienia w następnym miesiącu na kolejną. W ten sposób, każdego dnia za dzieci z danej róży, odmawiany jest cały różaniec. Raz w miesiącu członkowie Różańca spotykają się na Mszy św., która jest odprawiana w intencji rodziców i dzieci.

oprac. b.chojnacka/kodr